הזמנת מלונות באינטרנט Barcelona Travelogue Banner כרטיסים לאלפי אירועי ספורט והופעות


שפע ומגוון פארקים וגנים בברצלונה

הקדמה

לברצלונה, בירתה של קטלוניה, יש המון להציע. מבחינת פארקים וגנים מעניינים.
להלן פירוט הפארקים והגנים המרכזיים שחובה לראות בעיר עצמה:

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

פארקים וגנים שאסור להחמיץ בעת ביקור בברצלונה

פארק גואל (Parc Guell)

פארק גואל (Parc Guell) הוא מתחם גנים שתוכנן על ידי האדריכל הקטלאני אנטוניו גאודי. זהו הפארק המפורסם ביותר בברצלונה. זוהי אחת מיצירות המופת הארכיטקטוניות של גאודי, האדריכל/הארכיטקט הגאון המזוהה עם ברצלונה. הפארק ממוקם בנקודת תצפית מרשימה על העיר, בקצה הצפוני של רובע גרסיה, על גבעת אל כרמל בברצלונה. הפארק נבנה בין השנים 1900 – 1914 ושיטוט בו ייקח אתכם אל נבכי מוחו הפרוע של גאודי. זהו אחד הפארקים היפים בברצלונה והוא עתיר פסלי אבן, קרמיקה, מוזאיקה וברזל. המתחם הוכרז ב- 1984 על ידי ארגון אונסקו כאתר מורשת עולמית.
הביקור בפארק מומלץ מאוד ורצוי להקדיש כחצי יום לביקור בו.
הקמת הפארק:
פארק גואל הוקם כמיזם של איש העסקים הרוזן אזוביו דה גואל אשר התרשם ממיזמי דיור דומים שראה באנגליה. תוכניתו של גואל הייתה להקים שיכון וילות לעשירי ברצלונה בפרבר ירוק מרוחק מהעיר, הצופה על העיר. לצורך העניין שכר גואל את האדריכל גאודי, וביקש ממנו להכין את השטח עבור המיזם. בין השנים 1900- 1914 גאודי בנה את שער הכניסה למתחם, שתי וילות לדוגמה (באחת מהן גר גאודי עד יום מותו), מספר ביתנים למבקרים ולשומרי הפארק, וכן הכין את הטרסות עליהן היו אמורות להיבנות וילות נוספות. בשל כישלון המיזם (שהיה מרוחק מהעיר ועל כן לא קרץ לעשירי התקופה) לא נבנו וילות נוספות והאזור נותר עזוב במשך שנים רבות. מה שנותר ממנו הוא פארק ציבורי עם מרחבים ייחודיים ויצירות שנראות כמו חלק מהטבע. ב 1923 נרכש הפארק על ידי עיריית ברצלונה והפך לפארק ציבורי.
תיאור הפארק:
רחבת הכניסה:
רחבת הכניסה למתחם נועדה להפריד בין המולת העיר לשקט של המתחם האקסלוסיבי. ברחבה נמצאת מזרקה בעלת צורת דרקון (אותו ניצח גאורגיוס, הקדוש המגן של קטלוניה) מכוסה פסיפס החולש על גרם המדרגות המוביל לפארק. הכניסה לפארק מעוטרת באריחי קרמיקה ומשני עבריה ניצבים שני בתים הנראים כאילו נלקחו מעולם האגדות. מבעד לשני ביתני שער ניתן להיכנס לשטח ציבורי אשר נועד לאפשר לתושבי השכונה להתכנס בימות גשם.
השטח הציבורי:
השטח הציבורי של הפארק הוא אותו איזור בו נמצא פסל הספסל המעוטר בחרסים צבעוניים ואשר גבשושיות מונעות ישיבה באזורי הספסל הרטובים לאחר הגשם. צורת הספסל נועדה לאפשר לקבוצות שונות לשבת יחד ולשוחח בפרטיות. על אף היות הספסל ספסל אבן, מדובר בספסל אורתופדי המותאם לצורת הגב ומאפשר ישיבה נוחה ביותר. משטח הישיבה המוטה מאפשר למי הגשם לזרום מהספסל דרך מרזבים המצויים במקום. הטיה זו מאפשרת מחד את התייבשות הספסל במהירות אחרי גשם, ומאידך מונעת מאנשים להתיישב על חלקים רטובים של הספסל.
הטרסות:
גאודי שהמאמין בשילוב בין הארכיטקטורה לאלמנטים הטבעיים המקומיים בנה את הטרסות מאבנים מקומיות בלבד. המעברים מטרסה לטרסה נבנו בצורה טבעית בהם הוכנו אתרי קינון לציפורים. הטרסות נועדו להיראות כמו עצים, והצמחיה בראש כל עמוד נועדה להיראות כצמרת העץ.
הוילות:
הוילות בשכונה נועדו להשתלב בשטחים הטבעיים ולכן אינן בולטות בשטח. הייחוד של המבנים הוא ארובותיהם.
עוד בפארק:
ברחבי הפארק שבילים המעוטרים במגוון יצירותיו של גאודי ובמרכז הפארק בית ורוד ומקסים בו התגורר גאודי עד ליום מותו. בית זה משמש כמוזיאון (Casa Museu Gaud?) ובו מוצגים חפציו של גאודי וגם כמה מעבודותיו.
כתובת:
Carrer d'Olot
איך להגיע לפארק גואל?
ניתן להגיע לפארק גואל בדרכים רבות (במטרו או באוטובוס) ומלבד הכניסה הראשית אל הפארק, ישנן עוד 7 כניסות נוספות לאורך החומה. אחת הדרכים היותר יפות היא לרדת בתחנת המטרו Vallcarca ולעלות ב- Baixada de la Gloria "מורד התהילה". זהו רחוב צר ותלול במיוחד שעל מנת להקל את העליה לפארק, צוידו קטעים ממנו במדרגות נעות. (דרך זו מובילה ל- "כניסת המשרתים" בחלקו האחורי של הפארק כך שהסיור נעשה בעצם לעבר הכניסה הראשית). דרך אחרת היא לרדת התחנת המטרו Lesseps ומשם לפי השילוט ברגל עד לפארק. ודרך נוספת היא פשוט לקחת אוטובוס או אוטובוס תיירים ולרדת ממש קרוב לפתח הכניסה לפארק.
מחיר:
הכניסה בחינם
הכניסה לביתו של גאודי בפארק עולה 5 אירו לאדם.
שעות פעילות:
כל יום מ 10 בבוקר עד שקיעה.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

פארק סיוטאדלה (Parc de la Ciutadella)

פארק הסיוטאדלה נבנה לקראת סוף המאה ה- 19 ממזרח לרובע הגותי ושכונת לה ריברה, כלפי הים. הוא נבנה בשטח עליו ניצב בעבר המבצר הגדול והמאיים שהקים המלך פליפה החמישי, לאחר המפלה הגדולה שהסב לקטאלונים ב– 1714. המבצר הוקם בנקודה אסטרטגית חשובה של העיר על מנת לשלוט באזרחי ברצלונה המרדניים, ולפקח על מעשיהם. אין פלא לפיכך שהמבצר היה שנוא מאד על כל האזרחים, ולכן - כאשר החלו חומות העיר העתיקה להפרץ ולהתמוטט, קיבל המבצר טיפול דומה. כולם רצו למחוק את זכר ה"עצם" שנתקעה להם בגרון. בשנת 1868 נהרס חלק גדול מן המבצר, ובמקומו הוקם ברוב סימליות, פארק עירוני רחב ידיים. כמה מן המבנים המקוריים של המבצר נותרו על כנם, ביניהם למשל הכנסייה, ארמון המושל, ומחסן הנשק. על מנת לפנות שטח מתאים לבניית המבצר, גורשו אלפי תושבים מבתיהם שנהרסו לחלוטין, ושטח גדול הוכשר לצורך בניית המבצר. עבודות הפיכת השטח לפארק נמשכו כחמש עשרה שנים, ותאריך היעד לפתיחתו היתה התערוכה העולמית הגדולה של שנת 1888. מבנים רבים בפארק תוכננו במיוחד לקראת התערוכה ותרמו לפיתוח המקום. חלק מן המבנים קיימים עד ימינו. הפארק אידיאלי למנוחה לאחר יום של כיתות רגליים ברחובות ברצלונה. זהו מקום נעים לשיטוט למי שעייף מארכיטקטורה ומבנים עתיקים או משונים. זהו בהחלט מקום רומנטי לזוג אוהבים. בסופי שבוע המקום שוקק חיים עם המוני אנשים משחקים, רוקדים, מתופפים בתופים ומשרים על המקום אווירה של קרנבל עליז.
בשטח הפארק ניתן לראות את:
משכן הפרלמנט:
במרכז הפארק נמצאת טירת המבצר, שמשמשת היום כמשכן הפרלמנט של הממשלה הקטלאנית וכן למוזיאון לאמנות מודרנית.
גן החיות:
גן לא גדול מידי אשר בתוכו יש פארק זואולוגי בו חיים למעלה מ - 7000 בעלי חיים שונים. לחובבי החיות, הביקור בגן החיות מומלץ מאד.
האגם:
באגם המלאכותי הגדול שבפארק ניתן להשכיר סירות משוטים ולחתור להנאתכם.
פסלים:
פה ושם פזורים בפארק פסלים שונים, שהמפורסמים בהם הם ממותה ענקית מאבן וחתול ממתכת. פסל קצת יותר קונבנציונאלי הוא של הגנרל פרים, האיש שתודות לו התאפשרה בכלל הריסת המבצר.
צמחיה בחלק הצפוני:
צמחיה שהובאה מכל קצוות תבל והתאקלמה במקום. ליד כל עץ שלט קטן עם שמו וסוגו. בין העצים בנויה בריכה עגולה שעופות מים שונים משתכשכים בה.
מזרקה:
מול הצמחייה שבמרכזה הברכה נמצאת המזרקה הגדולה שנבנתה בסוף המאה ה- 19 בסגנונות בארוק וניאו-קלאסי. זוהי האטרקציה המקסימה ביותר בפארק. המזרקה נקראת Cascada בשל מפלי המים הזורמים ממנה, והיא נבנתה בהשראה של מזרקת טרווי ברומא. (מפל מרשים המשולב בפסלים, בסלעים ובצמחייה). המזרקה המרשימה אשר ידועה גם בכינויה "הגברת עם המטריה" משמשת הרבה פעמים לפנות ערב כתפאורה לזוגות המצטלמים לפני חתונתם. את בניית המזרקה הזמינה עירית ברצלונה לקראת התערוכה של 1888, ומי שקיבל עליו את תכנונה ובנייתה היה הארכיטקט ג'וזף פונטסרה, שהיה אחראי לכל פרויקט הפיכתו של האזור לפארק פורח. עזר על ידו בבניית המזרקה אחד מתלמידיו, סטודנט צעיר ומבריק בשם אנטוניו גאודי.
מוזיאון לגיאולוגיה ומוזיאון לזואולוגיה:
נמצאים בפינה המערבית של הפארק. מוזיאון הזואולוגיה שוכן במבנה שנקרא "הבית של שלושת הדרקונים". זהו מבנה שתוכנן כטירה מימי הביניים בסגנון ניאו-גותי על ידי האדריכל לואיס דומנק אי מונטאנר, ובתקופת התערוכה הגדולה של 1988 הוא שימש כמסעדה לקהל הרחב.
מתחם בתי המשפט:
מול מוזיאון הזואולוגיה מובילה שדרה רחבה אל "היכל הצדק" של ברצלונה ברי זהו מתחם בתי המשפט של העיר.
שער ניצחון:
שער הניצחון (Arc de Triomf) הגדול והיפה שבפארק עשוי לבנים אדומות. שער הניצחון נבנה על ידי ג'וזף וילאסקה פשוט כדי לפאר את הפארק עבור באי התערוכה של 1888 ולא כדי להנציח ניצחונות גדולים בקרבות כמו שנעשה בשערי ניצחון אחרים במקומות שונים בעולם.
כתובת:
Pg Picasso 1
איך להגיע?
מטרו: תחנת Arc de Triomf
מחיר:
כניסה חופשית
שעות פעילות:
פתוח כל יום בין השעות 10:00 – חצות
אתר אינטרנט:
למידע נוסף ראה באתר האינטרנט של פארק סיוטאדלה.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

פורט אוונטורה (Port Aventura)

פארק השעשועים פורט אוונטורה נמצא מדרום לברצלונה, בגבעה על רצועת החוף קוסטה דורדה (Costa Dorada) במרחק של כשעה נסיעה. הפארק רחב ידיים, מנוהל ובבעלות אולפני יוניברסל והוא מציג תרבויות שונות בעולמנו באווירה מיוחדת. הפארק מחולק למספר אזורים:

  • אזור ים תיכוני
  • אזור פולינזי
  • אזור סיני
  • אזור מקסיקני
  • אזור המערב הפרוע
כאשר בכל אחד מן האזורים מתקני שעשועים ייחודיים, הופעות, דוכני מזון, מסעדות וחנויות המייצגים כל אזור ואזור. (באזור הפולינזי למשל אפשר להנות מחוויות מימיות בין שברי אוניות שטבעו).
הערות:
  • למי ששוהה באחד ממלונות הפארק מוענק כרטיס המאפשר עמידה בתור האקספרס, שמקצר משמעותית את הדרך לראש התור.
  • בצמוד נמצא פארק קוסטה-קריבה (Costa Caribe) שהוא אטרקציה לאוהבי מים ומגלשות.
כתובת:
יעודכן בקרוב
איך להגיע לפורט אוונטורה?
מתחנת סנטס (Sants) או פסיאו דה גרסיה ( Passeige de Gracia) רכבת RENFE נסיעה של כשעה (110 קילומטר) עד תחנת סלאו (Salou).
ממרכז העיר סלאו Plasa Europa ניתן להגיע בהליכה או בהסעה של הפארק.
מחיר:
מבוגר: 44 יורו
ילד: 35 יורו
הערה: קיימות חבילות המשלבות כניסה לפארק אוונטורה יחד עם פארק קוסטה קריבה.
שעות פעילות:
16/3-16/6 בשני-שישי מ- 10:00 עד 20:00. שבת וראשון: מ- 10:00 עד 22:30
17/6-17/9 בשני-שישי מ- 10:00 עד 24:00. שבת וראשון: מ- 10:00 עד 24:00
18/9-5/11 בשני- שישי מ- 10:00 עד 20:00. שבת וראשון: מ- 10:00 עד 22:30
אתר אינטרנט:
למידע נוסף ראה באתר האינטרנט של פורט אוונטורה.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

פארק הלבירינת (Parc del Laberint)

פארק לבירינת בברצלונה שוכן בלב אזור Vall dHebron מסוף המאה ה- 18. זהו פארק עתיק (יש אומרים העתיק ביותר), מוזר ומדהים אשר במרכזו מבוך (=לבירינת) ענק הבנוי משורות של עצי ברוש ובמרכזו פסלו של ארוס.
הפארק בנוי בסגנון איטלקי והוא דוגמה מובהקת לסגנון הגינון של המאה ה-18. הוא מוקף בחורשות אורנים ובערוגות פרחים מטופחות והוא כולל מספר גנים ומבנים: הגן המשוגע (Jardi del boixos), הגן המקומי (Jardi domestic), הגן הרומנטי, התעלה הרומנטית, הארמון הניאו-קלאסי ועוד. הפארק מחולק לשלוש טראסות מדורגות:
בחלק העליון יש אגם המהווה את מקור המים של הגן.
בחלק המרכזי מתפרשים כמה מקדשים קטנים בעלי כיפה שעומדת על עמודים.
בחלק התחתון נמצאת גולת הכותרת של הפארק, אותו מבוך ענק.
בעבר הייתה אחוזת אצולה מפוארת במרכז הפארק, והגן שהקיף אותה ובו חורשות אורנים רוגעות ומפל מים, שימש את האליטות והיווה תפאורה הולמת לתענוגות המעמד השולט בעיר. עד 1971היה שייך הגן למרקיז אנטוני דסולס, עד שזה לא עמד בהוצאות השוטפות, ומסר אותו לאחריות עיריית ברצלונה, שהפכה אותו לגן ציבורי.
כיום, הפארק פתוח לציבור הרחב, וחביב במיוחד על ילדים בשל המבוך הירוק שצומח בו, ומהווה אתגר – לא רק עבור ילדים.
כתובת:
הפארק נמצא ב- C/Germans Desvalls, Passeig Vall d`Hebron.
איך להגיע לפארק לבירינת?
מטרו:
לקחת את קו המטרו הירוק ולרדת בתחנה Mundet ההגעה לפארק באמצעות המטרו כרוכה בהליכה של 10-12 דקות. יש לעבור את מגרשי הספורט ואז לחצות את הכביש הרחב באמצעות שביל העובר מתחת לכביש.
אוטובוס:
קווים 60, 73, 76, 85, 173.
מחיר:
הכניסה בתשלום חוץ מימי רביעי וראשון, בימים אלו הכניסה חינם.
שעות פעילות:
נובמבר עד פברואר: כל יום בין השעות 10:00 עד 18:00
מרץ עד אוקטובר עד 19:00
בספטמבר עד אפריל עד 20:00
ממאי עד אוגוסט עד 21:00
אתר אינטרנט:

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

פארק חואן מירו

פארק חואן מירו נמצא בצד הצפוני של הר היהודים ובו מוצב פסלו הידוע ה "אישה עם הציפור" בתוך בריכה. בפארק עצמו תמצאו פינות מוצלות רבות. מקום פופולארי לג'וגינג או להתרגעות.
איך להגיע לפארק חואן מירו?
כל דרכי ההגעה ל"הר היהודים".
מטרו: קו 3 תחנת Tarragona וקו 1 תחנת Espanya.
אפשר לעלות גם בעזרת הקרוניות.
שעות פעילות:
נובמבר-פברואר 10:00- 18:00
מרץ ואוקטובר 10:00- 19:00
אפריל וספטמבר 10:00 – 20:00
מאי –אוגוסט 10:00 – 21:00

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

שירותים נוספים

חזרה למעלה


פארקים וגנים - תוכן עניינים

ברצלונה - ניווט לפי נושאים

עוד במדריך למטייל בעולם

יעדים נוספים