הזמנת מלונות באינטרנט Berlin Travelogue Banner כרטיסים לאלפי אירועי ספורט והופעות


תחבורה בברלין

הקדמה

מערכת התחבורה הציבורית של ברלין טובה מאד והיא כוללת את הרכבת התחתית / המטרו (U-Bahn), רכבת עילית (S-Bahn), אוטובוסים, חשמליות (Tram), מוניות ואפילו אופניים. המערכת היא אחת המסודרות והנוחות בעולם והיא מופעלת ע"י חברת BVG.
כמו כן גם אל ברלין (כמו יתר הערים בגרמניה) מגיעה מערכת מסילות הברזל הגרמנית, שמופעלת על ידי חברת Deutsche Bahn ושמקשרת את העיר לכל המדינה.
אמצעי התחבורה השונים מגיעים בדיוק לאן שצריך, בכל זמן ובכל עת וברמת דיוק וידידותיות גבוהות מאד.
ברלין מחולקת לשלושה אזורי נסיעה:
1) אזור A – מרכז העיר
2) אזור B – רוב העיר
3) אזור C – ערים בסביבת ברלין כמו פוטסדאם, אורנייבורג, שדה התעופה שוינפלד ועוד.
כרטיסים נמכרים לפי שילוב בין אזורי הנסיעה והזמן. כרטיס רגיל תקף לשעתיים, ישנו גם כרטיס יומי שתקף ל- 24 שעות וכן כרטיס שבועי וכרטיס חודשי. ישנם גם כרטיסים למספר נסיעות וגם כרטיסים חסכוניים למשפחות. שימו לב כי כרטיס לאמצעי התחבורה כלשהו מתאים לכל אחד מאמצעי התחבורה השונים. תייר ממוצע קונה לרוב כרטיס לאזורים AB ואם הוא מתכוון לצאת מתחומי העיר לטיול כלשהו אז הוא יקנה קרוב לוודאי גם כרטיס לאזור C.
התחבורה הציבורית בברלין יעילה וזולה יחסית. מחירים מעודכנים ניתן למצוא בקישור הבא.
אתרי התיירות המרכזיים של העיר הם במרחק הליכה גדול יחסית אחד מהשני ככה שההגעה הנוחה ביותר אליהם ואל האתרים המרוחקים עוד יותר, היא באמצעות תחבורה ציבורית, ככה שממש אין צורך לשכור רכב בתוך העיר. (למעוניינים לשכור רכב בכל זאת, קראו עוד בסעיף שכירת רכב).

המלצה:
רוצה להנות מתחבורה חינמית ועוד מגוון הנחות באטרקציות, מוזיאונים, חנויות ועוד?
הזמן כאן ועכשיו את כרטיס Berlin Welcome Card.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

איך מגיעים לברלין?

ההגעה אל ברלין בטיסה אפשרית כמעט מכל יעד בעולם. הטיסה מישראל לברלין עורכת כארבע שעות.
שדה התעופה הבינלאומי של ברלין הוא שדה התעופה שוינפלד (Schoenefeld). זהו שדה תעופה חדיש בו ישנם 4 טרמינלים ואשר שוכן כ- 20 ק"מ מדרום מזרח למרכז העיר. אל שדה תעופה זה מגיעות טיסות ישירות מישראל והוא זה בו תנחתו בבואכם לבקר בברלין.
שדה תעופה נוסף בברלין הוא טגל (Tegel) אשר נמצא כ-8 ק"מ מצפון מערב לעיר. אל שדה תעופה זה, ששימש בעבר כשדה התעופה הראשי של העיר, מגיעות בעיקר טיסות פנים ומעט טיסות בינלאומיות ולכן לא ארחיב על שדה תעופה זה.
הערות:
1) מידע נוסף על שדות התעופה בברלין ניתן למצוא באתר: שדות תעופה בברלין.
2) אלו המגיעים לעיר לזמן קצר, יוכלו למצוא ללא קושי מלונות בקרבת שדה התעופה שוינפלד בברלין.
3) בשוינפלד, טיסות אל על וישראייר ממריאות ונוחתות בטרמינל D
4) ההגעה אל ברלין אפשרית גם באמצעות רכבות מהירות מכל רחבי אירופה. הרכבות יוצאות בתדירות די גבוהה ומגיעות למספר תחנות בברלין.

Fly Roundtrip for $199 or Less on CheapOair

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

אל ומשדה התעופה

את הדרך משדה התעופה אל מרכז העיר וממרכז העיר אל שדה התעופה ניתן לעשות בדרכים שונות:

מטרו     |     מונית     |     העברות     |     אוטובוס     |     רכבת     |     רכב

מטרו (U-Bahn)

קווי המטרו S9 ו- S45 לתחנת Berlin-Flughafen Schonefeld ומשם להמשיך בכ-5 דקות בהליכה.
עלות הנסיעה היא כ- 2.8 יורו לכל כיוון והנסיעה בהם נמשכת כחצי שעה.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

מונית

הנסיעה במונית משדה התעופה אל העיר היא נוחה מאד. למרות מחיר הנסיעה הלא זול, זו היא הדרך המומלצת לצאת אתה משדה התעופה במיוחד אם הנכם מספר אנשים הנוסעים יחד, או אם אתם נסחבים עם מזוודות כבדות.
עלות הנסיעה מהשדה לעיר תעלה כ- 35 יורו.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

העברות

אופציה נוחה מאד להגיע משדה התעופה אל מרכז ברלין היא באמצעות שירותי העברות פרטיים או משותפים, אותם מזמינים מראש דרך האינטרנט. השירות עובד בצורה טובה מאד, מחירו דומה למחיר מונית והוא חוסך התברברות מיותר עם הנחיתה. נהג עם שלט הלקוח יאסוף אתכם ממקום קבוע וידוע מראש. מי שמעוניין, יוכל למצוא שירותי העברות גם ליעדים נוספים פרט מ/אל שדה התעופה.
בדקו את הקישור הבא להזמנת שירותי העברות מראש: שירותי העברות בברלין.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

אוטובוס

כדי להגיע מהעיר לשדה באמצעות האוטובוס יש לקחת את אחד מהקווים 163, 734 לתחנת Berlin-Flughafen Schonefeld ומשם להמשיך בכ-5 דקות בהליכה.
אפשרות אחרת היא להשתמש בקווי האוטובוס JetExpressBus שמספרם: X7, 162, 171, 735, N7 או N60.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

רכבת אזורית

אל שדה התעופה אפשר להגיע באמצעות קווי הרכבת האזורית: RE7, RB14 או RB22 לתחנת Berlin-Flughafen Schonefeld ומשם להמשיך בכ-5 דקות בהליכה.
כמו כן ניתן להשתמש בקו נוסף של הרכבת האזורית, קו ה- Airport Express אשר מקשר את השדה עם ברלין ובאמצעותו ניתן להגיע לתחנות מרכזיות בעיר כמו אלכסנדרפלאץ, גן החיות ועוד.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

רכב

שדה התעופה מקושר אל העיר בכבישים המהירים: A100, A113. הנסיעה עורכת כ-45 דקות.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

תחבורה בתוך העיר

להלן רשימה של אמצעי התחבורה השונים המאפשריים התניידות בתוך העיר:

מטרו     |     רכבת עילית     |     אוטובוסים     |     מוניות     |     חשמלית     |     אופניים     |     שייט על נהר השפרה

המטרו (U-Bahn)

מערכת המטרו / הרכבת התחתית של ברלין הינה מערכת מצוינת וקלה להבנה. הקרונות נקיים, מרווחים ונוחים, ממוזגי אויר, והרכבות נוסעות בתדירות גבוהה מאד. זוהי האופציה הטובה ביותר להתניידות בתוך ברלין ובמרכז העיר.
במערכת זו הרכבות המהירות חוצות תעלות תת קרקעיות לא פעם במסלול הנסיעה. 9 קווי מטרו משרתים את העיר ומסומנים על גבי המפות באות U על רקע כחול מרובע. בקווים אלו ישנם כ- 170 תחנות. הקווים מכסים בצורה טובה מאד את העיר כולה.
מפת קווי המטרו בברלין ופירוט התחנות של כל אחד מהם ניתן לראות בכל תחנות המטרו, בהן יש מפות גדולות וברורות התלויות על הקיר ובעזרתן ניתן לתכנן את מסלול הנסיעה. רצוי, יחד עם זאת, להחזיק בתיק גם מפה קטנה של קווי הנסיעה, ואת זו ניתן לקבל בכל תחנת מטרו מאוישת. בכל תחנה יש כניסה לשני כיווני הקו ויש לבחור את כיוון הנסיעה על פי שם התחנה הסופית באותו הכיוון.
הרכבות פעילות כל יום החל מ- 04:00 בבוקר ועד חצות ואפילו יותר. בסופי שבוע יש קווים שפעילים כל הלילה.
לרוב, לא תחכו יותר מ 5 דקות לרכבת, ובכל תחנה ישנו מסך אלקטרוני המראה כמה זמן נותר עד להגעת הרכבת הבאה.

הערה: תחנות הרכבת העילית ותחנות הרכבת התחתית נמצאות אחת ליד השנייה ומעבר קל ונוח אפשרי ביניהן.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

רכבת עילית (S-Bahn)

הרכבת העילית לעומת הרכבת התחתית הינה רכבת שמגיעה לאזורים מרוחקים יותר כמו למשל כאלו במזרח העיר או אפילו לכאלו מחוץ לעיר (כמו לפוטסדאם). תדירות הרכבות העיליות היא כל 20 דקות ואת התחנות ניתן לזהות גבי המפות באות S על רקע ירוק עגול.
התחנות המרכזיות של הרכבת העילית הן:
1) Berlin Hauptbahnhof – Lehrter Bahnhof
2) Berlin Zoologischer Garten
3) Berlin Friedrichstrasse
4) Berlin Ostbahnhof
5) Berlin Lichtenberg

הערה: תחנות הרכבת העילית ותחנות הרכבת התחתית נמצאות אחת ליד השנייה ומעבר קל ונוח אפשרי ביניהן.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

אוטובוסים

מערכת האוטובוסים הפועלת בברלין הינה טובה ויעילה. 160 קווי האוטובוס בעיר פעילים החל משעה 04:00 לפנות בוקר ועד חצות או 01:00 אחרי חצות בכל יום. העלייה לאוטובוס מתבצעת בדלת הקדמית והירידה מתבצעת מהדלת האחורית.
הערה:
נסיעה בקווי האוטובוס 100 ו-200 באוטובוסי קומותיים נותנת אפשרות טובה מאד לראות את האתרים החשובים של העיר.
מומלץ לעלות על קוים אלו בפארק טיגרטן (גן החיות) ולנסוע בהם עד אלכסנדרפלאץ תוך ירידה ועליה בכל תחנה.

אוטובוס תיירים
אוטובוס התיירים בברלין הוא אופציה נוחה מאד להתניידות במסלולי התיירות המקובלים.
זוהי אפשרות מומלצת לתיירים, בין אם אתם מגיעים לעיר רק לזמן קצר (כמה שעות ועד יממה) ואתם רוצים לראות במהירות את כל מה שחשוב לראות בעיר, ובין אם אתם מגיעים לטיול ארוך יותר, אז נסיעה באוטובוס הזה, יכולה להוות סיור פתיחה והתרשמות מהירה ממה שלעיר יש להציע.
מסלולים:
לאוטובוס התיירותי יש מספר מסלולי נסיעה בהן 26 ויותר תחנות, כאשר כל אחד מהם מכסה חלק אחר של העיר, וביחד הם מביאים את התייר לכל אחת ואחת מן הנקודות החשובות. ישנן תחנות שמשותפות למספר קווים בהן ניתן למעשה לעבור מקו לקו. עם העלייה לאוטובוס תקבלו חוברת ובה פירוט כל התחנות ומידע על האתרים הסמוכים לכל אחת מהן. (ניתן לראות גם באתר האינטרנט בו נרכשים הכרטיסים).
שעות פעילות ותדירות:
השירות פעיל מהשעה 09:10 ועד השעה 17:00 .
התדירות של האוטובוסים היא של 15 עד 60 דקות , תלוי בעונה ובשעת היום.
כרטיסים:
ברגע שקניתם כרטיס נסיעה יומי, אתם יכולים לעלות ולרדת מהאוטובוס כרצונכם לאורך כל היום, ללא הגבלה.
ישנם כרטיסים ל-24 שעות וישנם ל-48 שעות. ישנם כאלו שמשלבים גם כרטיסים לאטרקציה או לפעילות מסוימת.
בחרו את המתאים לכם ובכל מקרה, מאחר ועל הכרטיס מוטבע תאריך והוא יומי, רצוי להתחיל את השימוש בו בבוקר מוקדם, כדי לעשות ניצול מרבי. אין טעם להתחיל את השימוש בכרטיס בשעות אחה"צ והערב.
את כרטיסי הנסיעה ניתן לקנות על האוטובוס עצמו או בנוחות רבה דרך אתרי אינטרנט המציעים את האפשרות לרכישת כרטיסים ל: אוטובוס התיירים בברלין.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

מוניות

המוניות בברלין הן כלי תחבורה נפוץ ומקובל, ויחסית לא יקר כל כך. נסיעה ממוצעת תעלה כ- 20 יורו. ניתן לעצור מונית ברחוב על ידי הנפת יד או לגשת לאחת מתחנות המוניות המוסדרות. מתן טיפ לנהגי מוניות מקובל מאד בברלין ונהוג לעגל את המחיר כלפי מעלה או להשאיר טיפ של 2-3 יורו.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

חשמלית (Tram)

בברלין פועלים 28 קווי חשמלית. במערב העיר ישנם רק מספר קווים בודד שעוברים בעיקר ברובע Wedding. את תחנות החשמלית ניתן לזהות גבי המפות על ידי המילה Tram על רקע אדום מרובע.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

אופניים

אופניים הם אמצעי תחבורה פופולרי בברלין, אמצעי שהולך ותופס תאוצה כל הזמן.
בעיר המישורית הזו, רכיבה באופניים היא דרך נהדרת להכיר את העיר וגם לעשות ספורט.
בנוסף להיותם כלי תחבורה ידידותי לסביבה, הן פיתרון של ממש בערים הגדולות, אשר מציעות תחבורה ציבורית, שלא תמיד מתאימה לכולם.
בברלין שבילי אופניים רבים וניתן לשכור בה אופניים ליום, לחצי יום או לפי שעות. (דרוש פיקדון). בנוסף, קיימת האופציה לעלות עם האופניים על הרכבות (בקרונות המיועדים לכך. חפשו את הסימון על הקרון.) וככה ממש אפשר לטייל ולהגיע לכל מקום ולשלב עם נסיעה ברכבות.
כל המידע על הנקודות בהן ניתן לשכור אופניים בברלין, מסלולי אופניים ושירותי חניה ניתן לראות בקישורים הבאים:

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

שייט על נהר השפרה

חוויה מיוחדת במינה בברלין היא שייט על נהר השפרה (Spree).
כמו שכבר הוזכר לפני, נהר השפרה חוצה את ברלין והוא משמש כאמצעי תחבורה לכל דבר. שייט בנהר הוא חוויה שונה, השייט חוסך את הדוחק והתנועה שיש בעיר וכמו כן במהלך השייט האיטי והמרגיע ניתן פשוט להבחין במראות יפים של העיר מזווית אחרת.
את הנהר ניתן לחצות ע"י מעבר על מספר גשרים שחוצים אותו.
"טיילת השפרה" מאפשרת הליכה מהנה מארמון שרלוטנבורג במערב ועד לגשר ינוביץ במזרח.
שייט על הנהר מוצע ע"י מספר חברות, בדרך כלל מאפריל עד סוף אוקטובר, במגוון סוגים רחב. יש כאלו שמתחילים ומסתיימים בנקודות שונות לאורך הנהר, יש כאלו עם ארוחה (ערב או צהרים), יש כאלו רק עם משקה קל, או ללא כיבוד בכלל. משך השייט הוא בין שעה לשלוש וחצי שעות.
הרציף ממנו יוצא השיט תלוי בחברה וסוג הקרוז שהזמנתם.
דוגמא למזחים מהם יוצאים סיורים:
1) Schlossbruecke/Bonhoeffer Ufer
2)

דוגמאות לאתרי אינטרנט בהם ניתן לקרוא עוד על שייט על הנהר וכן להירשם לשירות:
1) www.viator.com
2) www.traveltoe.com
3) www.allposters.co.uk
4) www.ewaterways.com
הערה: שייט על הנהר למטרת בילוי רומנטי מהנה מומלץ לעשות בשעות הערב.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

תחבורה אל מחוץ לעיר

רכבות

עבור אלו המבקשים לצאת אל מחוץ לברלין (לשדה התעופה, לערים ועיירות שכנות או לפרברים) קיימת הרכבת האזורית. הרכבות האזוריות עוצרות רק בתחנות המרכזיות שבעיר. את תחנות הרכבת האזורית ניתן לזהות גבי המפות על ידי האות R.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

רכישת כרטיסים

היכן ניתן לרכוש את כרטיסי הנסיעה השונים?

 • דוכני הכרטיסים והמכונות שבתחנות הרכבת
 • .
 • משרדי חברת התחבורה הציבורית (BVG)
 • כרטיס בודד ניתן לרכוש באוטובוס
 • כרטיס לאוטובוס התיירים ניתן לקנות על האוטובוס או בכל אתר אינטרנט המציע את האפשרות לרכישת:
  כרטיסים לאוטובוס התיירים בברלין

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

שכירת רכב

כמו שכבר נכתב לפני, מערכת התחבורה הציבורית של ברלין טובה מאד והיא כוללת את המטרו, אוטובוסים ומוניות.
אמנם אתרי התיירות המרכזיים של העיר פזורים ודי מרוחקים זה מזה אך אין ממש צורך לשכור רכב בתוך העיר במיוחד אם אין בכוונתכם לצאת מן העיר.
טיעונים נוספים נגד השכרת רכב בברלין יהיו: רחובות צרים וקשים לנהיגה, רחובות חד כיווניים רבים, עומסי תנועה במרכז העיר, מחירי חניה יקרים וסינדול.
המתכננים טיול באחד מה יעדים מחוץ לברלין והמעוניינים בכל זאת לשכור רכב בברלין יוכלו לעשות זאת בקלות בכל אחת מסוכנויות השכרת הרכב הבינלאומיות, למשל: Avis, Hertz, Alamo, Budget וכדומה.
אתרי אינטרנט אמינים ומומלצים, אשר עובדים עם כל סוכנויות הרכב הבינלאומיות, בהם ניתן לבצע הזמנה בקלות:
1) CarRent.co.il
לשוכרים רכב כדאי לדעת את הדברים הבאים:

איזה רישיון נהיגה נדרש בגרמניה?
בגרמניה ניתן לנהוג ברכב פרטי עם רישיון נהיגה ישראלי בלבד לתקופה של עד 12 חודשים, ואין צורך להוציא רישיון בינלאומי.

מספר כללים לנהיגה בגרמניה :

 • בגרמניה נוהגים בצד ימין.
 • בכבישים מהירים אין הגבלת מהירות. יכול להיות נחמד אבל גם מסוכן לאלו שלא מכירים את הדרך.
 • היתקעות בלי דלק באמצע כביש מהיר (autobahn) הינה עברה על החוק.
 • אסור לנהוג בנתיב המרכזי בכבישים דו סטריים בעלי שלושה או חמישה מסלולים. הנתיב הזה משמש לפניה שמאלה.
 • בגרמניה אין כבישי אגרה.
 • שימו לב כי לחשמליות תמיד יש זכות קדימה
 • בצמתים שבהם יש תמרור עם חץ ירוק מעל הרמזור שמורה על פניה ימינה, מותר לפנות ימינה אפילו אם הרמזור אדום וזאת בתנאי שעצרת את רכבך והסתכלת שהנתיב פנוי.
 • הנתיב הימני בכל רחוב שמור לאוטובוסים, מוניות ואופניים.
 • הנהג הברלינאי ידוע בחוסר האדיבות שלו.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

נגישות לנכים בתחבורה

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

המלצות וטיפים

מספר המלצות/טיפים הקשורים לתחבורה בברלין והכל מניסיון אישי וניסיונם המצטבר של תיירים רבים אחרים:

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

שירותים נוספים

חזרה למעלה


תחבורה - תוכן עניינים

ברלין - ניווט לפי נושאים

עוד במדריך למטייל בעולם

יעדים נוספים