הזמנת מלונות באינטרנט Prague Travelogue Banner כרטיסים לאלפי אירועי ספורט והופעות


שפע ומגוון אתרי תיירות בפראג

הקדמה

מי ששואל את עצמו מה לעשות בפראג? מה לראות בפראג? מה אסור להחמיץ ומה חובה לראות בפראג? יגלה כי לפראג, בירתה של צ'כיה, יש המון להציע. מוזיאונים, פארקים, אתרים היסטוריים, אדריכלות ועוד אינסוף מקומות ואטרקציות מעניינות. כל כך הרבה מה לעשות ומה לראות שקשה להספיק ולראות את כל מה שלעיר יש להציע. מה עוד שישנם גם אתרי תיירות רבים מחוץ לפראג.
להלן פירוט האתרים המרכזיים שחובה לראות בעיר עצמה:

המלצה:
רוצה להנות מתחבורה חינמית ועוד מגוון הנחות באטרקציות, מוזיאונים, חנויות ועוד?
הזמן כאן ועכשיו את כרטיס Prague City Pass

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

מקומות שאסור להחמיץ בעת ביקור בפראג

גשר קארל (Karluv Most)

אחד מסמליה התיירותיים החשובים ביותר של פראג הוא הגשר ההיסטורי המפורסם החוצה את נהר הוולטבה הידוע בשמו – גשר קארל.
בנייתו של גשר קארל החלה בשנת 1357, בזמנו של קארל הרביעי. במשך שנים רבות הוא היה האמצעי היחיד לחציית הנהר (וולטבה) בעיר, והיה בעל חשיבות רבה שכן הוא זה שחיבר בין שני צידי הנהר והביא לחיבורם לכלל עיר אחת.
אורכו של גשר קארל הוא 516 מ' ורוחבו כ- 10 מ'. הוא נשען על 16 קשתות, ומוצבים עליו 30 פסלים שונים (רובם בסגנון הבארוק) שתורמים ליופיו ולתיאורו כאחד הגשרים היפים ביותר, לא רק בצ'כיה, אלא באירופה כולה.
כל הפסלים הניצבים כיום על הגשר, אינם הפסלים המקוריים, כי אם העתקים מדויקים שלהם. את האוריגינלים ניתן למצוא במוזיאון הלאומי.
יחודו של הגשר הוא בשתי שורות הפסלים המקשטות את שני צידיו. רוב הפסלים נוצרו לקראת סוף המאה ה- 17 ותחילת המאה ה - 18, בסגנון הבארוק, המהווה ניגוד די בולט לסגנון הגותי בו נבנה הגשר עצמו. רוב הפסלים אינם פסלים של דמות אחת, כי אם של קבוצת דמויות, בדרך כלל דמויות של קדושים ופטרונים שהיו נערצים על תושבי העיר ואמניה באותה עת. מיטב הפסלים הבוהמיים של תקופה לקחו חלק במשימת קישוט הגשר.
העתיק בפסלי הגשר הוא פסלו של ישו התלוי על צלב גבוה ועליו כתובת בעברית במרומי הפסל. "קדוש, קדוש, קדוש יהווה צבאות" כתוב באותיות זהב עבריות גדולות. צלב העץ ניצב שם החל מהמאה ה - 14. כמאתיים שנה אחר כך התווספה לצלב גם דמותו של ישו הצלוב, ואילו אותיות הזהב הן תוספת מאוחרת יותר. הזהב 'נתרם' בכפייה על ידי אחד מיהודי העיר שנמצא אשם בחילול פסלו של ישו הניצב על הגשר. היהודי נדון לקנס כספי כבד, והוטל עליו לממן מכיסו את כתובת הזהב, על מנת שכל היהודים יראו וייראו וילמדו לכבד את הפסל.
מן הגשר נשקף נוף מרהיב ביופיו, הכולל מראות של הנהר, גשריו ושתי גדותיו, גגות העיר העתיקה על צריחיה ומגדליה, והמצודה של פראג. בשעות בין הערביים, לעת השקיעה, נשטף הנוף כולו באור מיוחד, וזו אחת השעות המועדפות לביקור בגשר. גם שעות הלילה, עם שלל האורות המרצדים, הן שעות נחמדות לטיול רומנטי על הגשר.
הצורך בבניית גשר קארל:
הצורך בבניית הגשר התעורר לאחר שהגשר היחיד שחיבר את שני צידי הנהר נהרס בשיטפון בשנת 1342. הדבר הותיר את שני חלקי היישוב מנותקים זה מזה. קארל הרביעי ששלט אז, ביקש להקים גשר חדש, אבל רצה לוודא שגורלו של הגשר החדש יהיה טוב יותר משל קודמו, ולכן התייעץ באסטרולוג המלכותי ובמומחי נומרולוגיה, וביקש מהם שיימצאו בשבילו את הרגע המתאים ביותר להתחלת הבנייה של גשר איתן ויציב, שיחזיק מעמד שנים רבות. על פי כל החישובים האסטרולוגים, הרגע הספציפי שנבחר היה 9.7.1357, בשעה 5:31 בבוקר, ואכן אז הונחה אבן הפינה לבנייתו של הגשר.
האגדה על גשר קארל:
האגדה מספרת כי על מנת לוודא שהגשר יהיה חזק, נהגו הבנאים לערבב ביצים אל תוך עיסת המלט שחיברה בין אבני הגשר. הביצים שהתקשו יצרו תערובת מלט דביקה וחזקה במיוחד. בדיקות מעבדה שנערכו לדגימות מן המלט, אישרו כי ככל הנראה יש בו מרכיבים העשויים להיות ביצים, כך שאולי יש מן האמת באגדה, וזה סוד חוזקו של הגשר.
גשר קארל לאורך השנים:
גשר קארל סבל לאורך השנים מלא מעט מפגעים, בעיקר בשל שיטפונות והצפות של הנהר. למרות חוזקו פעם קרסו עמודים, ופעם קשתות, פעם נפגעו המגדלים, ופעם התפורר חלק זה או אחר, אבל תמיד הכל תוקן ונבנה מחדש. על מנת לממן את כל עלויות התחזוקה, במשך מאות בשנים נגבתה אגרה מכל מי שהשתמש בגשר. הנוהל הזה הופסק רק בשנת 1815, כשהמעבר על הגשר הפך להיות חופשי לכולם.
בשנת 1890נגרם לגשר הנזק הגדול ביותר. שיטפון גדול פגע בפראג, הנהר עלה על גדותיו וסחף אליו מן היבשה לוחות וקורות וגזעי עצים רבים, שצפו עם הזרם עד שנתקלו בעמודי הגשר והצטברו שם כמחסום ענק, שנשען על הגשר ונלחץ כלפיו שוב ושוב בגלל המים הזורמים בשצף. שלוש קשתות קרסו לחלוטין מעומס הלחץ, שני עמודים התמוטטו, ויחד עמם צנחו למים גם שניים מן הפסלים החשובים שקישטו את הגשר. עבודות התיקונים נמשכו כשנתיים, אבל בכך לא תמה מסכת המפגעים. מדי כמה שנים, עולה שוב הנהר על גדותיו, ומפיל חלקים מן הגשר, הפעם האחרונה קרתה בשנת 2002.
גשר קארל כיום:
בשנים האחרונות התנהלו על הגשר עבודות תחזוקה בהיקף ללא תקדים, שמטרתן להבטיח את חוזקו בשיטות מודרניות שתחזקנה מעמד לאורך שנים. העבודות הסתיימו בשנת 2007, והן התבצעו מבלי לסגור את הגשר או להפריע למהלך התנועה הרגיל. כיום (וגם בעבר) תופס הגשר מקום חשוב ומרכזי בחיי העיר, ומלבד תפקידו הפונקציונאלי כמחבר בין שתי גדות הנהר, (כיום הוא כבר לא הגשר היחיד) הוא מהווה גם מקום בילוי לצעירי העיר ולתיירי העיר הרבים. המוני תיירים המתפעלים מעבודות הפיסול המרשימות שהו חוצים אותו מדי יום. הוא הומה אדם במשך כל היום. אמנים מציגים את עבודותיהם למכירה על הגשר, ורוכלים מציבים עליו את מרכולתם.
כתובת?
Praha 1 - Mala Strana
איך להגיע לגשר קארל?
יעודכן בקרוב
אתר אינטרנט:
למידע נוסף ראה באתר האינטרנט על גשר קארל.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

מצודת פראג (Prazsky hrad)

מצודת פראג היא המצודה העתיקה בעולם (ראשיתה בסביבות שנת 850 לספירה) ויש אומרים גם הגדולה ביותר. היא משתרעת על שטח של 570 מטר אורך ורוחב ממוצע של 130 מטר. שמה הצ'כי של המצודה הראד הקנה לכל הרובע בו היא נמצאת את השם הראדצ'אני (Hradcany).
מיקומה הגבוה של המצודה מאפשר תצפית טובה (במתחם פזורות נקודות תצפית רבות) על הנוף הנשקף ממנה.
המצודה היא אחד מאתרי חובה בפראג לכל מי שמבקר בעיר, ובתחומה נמצאים מספר אטרקציות תיירותיות כמו:

 • כנסיית ויטוס הקדוש הגדולה והמפורסמת
 • שתי כנסיות נוספות ומנזר
 • מספר מגדלים וארמונות
 • גנים מטופחים (פתוחים למבקרים רק מאפריל עד ספטמבר)
 • מוזיאון הצעצועים
 • גלריות
 • מגדל אבק השריפה - מגדל אבק השריפה (Prasna Vez)זהו הכינוי למגדל העגול שנמצא בחומה שלפני המבנה של קתדרלת ויטוס הקדוש. בתוך המגדל פועל מוזיאון קטן.
 • הבזיליקה והמנזר על שם ג'ורג' הקדוש - ביציאה מארמון המלוכה הישן (Stary Kralovsky Palac)נמצאת בזיליקת ג'ורג' הקדוש (Bazilika Sv Jiri). בזיליקת ג'ורג' הקדוש היא אחת הכנסיות הרומנסקיות הקדומות בצ'כיה. מבנה העץ המקורי שלה הוקם כבר בשנת 912, והיא שוחזרה בסוף המאה ה-19.
  משמאל לבזיליקה נמצא מנזר ג'ורג' הקדוש (Klaster Sv Jiri) בו נמצא כיום אגף של הגלריה הלאומית, המוקדש לאמנות צ'כית מהתקופה הגותית ומהבארוק.
 • ארמון לובקוביץ - ארמון לובוקוביץ (Lobkovicky Palace) נבנה במאה ה-16, לאחר השריפה שפקדה את המצודה. כיום פועל בו המוזיאון הלאומי ונערכים בו גם קונצרטים ואירועים מוסיקליים.
 • סימטת הזהב (סימטת האלכימאים) - בסימטה שלאורכה בנויים בתים זעירים הצבועים בצבעים שונים ומקנים לה מראה צבעוני יפה הושיב המלך רודולף השני שורה של מומחי אלכימיה, וציוה עליהם להפיק עבורו זהב. האלכימאים שניסו כמיטב יכולתם להפוך עופרת לזהב התפנו מהמקום בשלב מסויים, לאחר שהרימו ידיים, ואת מקומם בבתים הקטנים תפסו צורפים ובעלי מלאכה מענף התכשיטנות. בתחילת הסימטה ניצב המגדל הלבן ששימש בעבר כבית כלא, ואת סופה מסמן מגדל נוסף אשר שימש כמגדל השמירה של המצודה. בתחילת המאה ה- 20, הפכה הסימטה להיות מקום מגורים חביב על סופרים ואנשי רוח, ביניהם הסופר פרנץ קפקא שהתגורר מספר חודשים בבית מספר 22 (הפופולארי ביותר בסימטה). בבית מספר 24 יש כניסה לתערוכת נשק.
  היום הסימטה אינה יותר מאשר אטרקציה לתיירים ובה כמה חנויות ספרים, גלויות ומזכרות, בתי קפה וגלריות.
 • המדרגות המלכותיות - בצמוד לצלע השמאלית של מתחם המצודה, ממש בכניסה הראשית, נמצא גרם מדרגות ציורי בשם "המדרגות המלכותיות". צעידה רגלית דרך גרם מדרגות רחב וציורי זה ביציאה מהמצודה היא קלה ונעימה ובסיומן ניתן לבקר בארמון ולדשטיין והגנים הסובבים אותו.
  הערה: חפשו את השילוט המכוון אליהן בשמן הצ'כי Zamecka Schody
 • ארמון וגני ולדשטיין - ארמון ולדשטיין הוא ארמון בארוקי יפה שנבנה בשנת 1624. הארמון המרהיב משמש כיום כמקום מושבם של הסנט הצ'כי ושל משרד החינוך והתרבות וקונצרטים מתקיימים מפעם לפעם ב"אולם האבירים" שבתוכו. הגנים היפים והמטופחים הצמודים לארמון בהחלט שווים ביקור. ניתן להתרשם מהערוגות היפות, פסלים, בריכות ומזרקות וכן להתפעל מן הנוף המרהיב הנשקף משם.
  הערה:בררו לפני צאתכם לדרך אם הגנים פתוחים, בדרך כלל רק בחודשי הקיץ.
קצת היסטוריה:
מצודת פראג נבנתה בראשיתה כמבצר עשוי עץ, ובמהלך הדורות הבאים שינתה צורה פעמים רבות, שופצה, גדלה והתרחבה, נוספו בה עוד ועוד מבנים מרשימים עד שהיא הפכה להיות הקומפלקס הארכיטקטוני המורכב שרואים עתה.
סגנונות בניה שונים מאפיינים את המצודה וזאת מכיוון שלאורך השנים התגוררו במקום מלכים מן השושלות השונות ששלטו באזור, וכל אחד תרם למצודה תוספות משלו בהתאם לרוח התקופה. המצודה של פראג עברה ארבעה מחזורים של שיפוצים מאסיביים, האחרון שבהם במאה ה- 18 (בתקופת שלטונה של מאריה תרזה) וזאת בנוסף לתחזוקה ותיקונים שוטפים לאורך השנים.
תיאור תוך המתחם:
הכניסה הראשית למצודה היא דרך שער ברזל גדול שמשני צידיו מפוסלות דמויות של טיטאנים ענקיים הנאבקים זה בזה בסכינים ובמקלות. שער הברזל מוביל אל החצר הראשונה מתוך שלוש חצרות:
1) חצר הכבוד – על שם משמר הכבוד המוצב בה. חיילי המשמר לבושים בתלבושות צבעוניות יפות, שתוכננו לפני שנים אחדות על ידי מעצב תלבושות תיאטרון מפורסם. טקס החלפת משמרות מתבצע מדי יום, ב- 12 בצהריים, לצלילי תזמורת כלי נשיפה.
2) חצר שנייה – אל חצר זו מגיעים לאחר שעוברים דרך שער מפואר הנקרא שער מטיאש , על שמו של המלך שבנה אותו במאה ה- 17. בחצר אפשר לראות :
 • מזרקת מים בסגנון הבארוק
 • באר מים אותנטית מן המאה ה– 17
 • קאפלת הצלב הקדוש - מעוטרת בפרסקאות ופסלים ובתוכה מצוי חדר האוצר, בו מוצגים תכשיטים עתיקים יקרים לצד הכתרים המלכותיים ששימשו כמה מן המלכים הבוהמיים. במקום יש גם דיוקנאות של קדושים, צלבים, כלי קודש שונים וגם גלימה שמאמינים שהיתה שייכת לואצלב הקדוש, הפטרון של העיר.
 • ארמון המלוכה הישן - ארמון המלוכה הישן שימש את שליטי הממלכה בין המאות ה- 12 ל- 18.
  אגפים חשובים של הארמון המלכותי:
  1) האולם הספרדי בו ניתן לראות פסלים ופרסקאות, נברשות קריסטל וגילופים יפים על הקירות.
  2) אולם ולאדיסלאב, הענק והמפואר בו נערכו טקסי ההכתרה של המלכים, מסיבות, נשפיות ואירועים, תחרויות דו-קרב או קרבות עם רומח בין פרשים רכובים על סוסים.
  3) גלריית רודולף הנמצאת באגף נוסף של הארמון ומציגה פריטים מאוספי האמנות של הקיסר רודולף השני והקיסר פרדיננד השלישי.
3) חצר שלישית - בחצר זו נמצאת גולת הכותרת של המתחם הלא היא הקתדרלה של ויטוס הקדוש.
מצודת פראג כיום:
מעבר להיותה של מצודת פראג אתר תיירותי והיסטורי היא משמשת כמעון רשמי לנשיאי צ'כיה, וכמקום מושבה של הממשלה המנהלת מתוכה את העניינים החשובים של העיר ושל המדינה כולה גם כיום.
כתובת:
יעודכן בקרוב
איך להגיע למצודת פראג?
מטרו- קו A ולרדת ב-Malostranska או ב- Hradcanska
חשמלית - קו 22 ו-23 עד המצודה
ברגל – הליכה של כ- 15-20 דקות ברחוב נורדובה (הרחוב קצת תלול אבל ההליכה לא קשה מידי)
אתר אינטרנט:
למידע נוסף ראה באתר האינטרנט של מצודת פראג.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

הרובע היהודי = רובע יוזפוב (Josefov)

הרובע היהודי בפראג נמצא בלב העיר העתיקה והוא אחד הרבעים המתוירים ביותר בפראג, ולא רק על ידי יהודים. מלבד המורשת היהודית, יש לרובע חשיבות אמנותית גדולה כיוון שיש בו אוסף ארכיטקטוני מופלא של סגנונות בניה, ומבנים יפים ומעניינים. רוב רובם של הבתים ברובע איננו עתיק, אלא מסוף המאה ה- 19 ותחילת המאה ה- 20. באותה תקופה החליטה עירית פראג להרוס את חומות הגטו, ולהפוך אותו לרובע פתוח, בדומה לשאר רובעיה של פראג. רבים מבתי הרובע שנחשבו למפגע תברואתי נהרסו, והוקמו במקומם מבנים חדשים מפוארים, או לשפץ את הבתים שנותרו על תילם. לכן, כל המטייל היום ברחובות הרובע היהודי זוכה לראות בנייני פאר גדולים בסגנון אר-נובו בעיקר על פי רוח התקופה.
היהודים קראו לרובע שלהם עיר יוזף או יוזפוב על שמו של הקיסר יוזף השני, במין מחווה של רצון לשאת חן בעיניו. אחרי שנים די קשות תחת מרותה של הקיסרית מריה תרזה, אמו של יוזף, כשירש הוא את מקומה החליט דווקא להיטיב עם היהודים: בשנת 1782 הוא העניק להם זכויות שלא נהנו מהן קודם לכן, כמו הזכות להחזיק באדמות, הזכות ללימודים גבוהים, הזכות לשרת בצבא ועוד. הדבר לא נעשה מתוך אהבה גדולה לעם היהודי, כי אם מתוך מניעים ושיקולים קרים של טובת הממלכה.
מה אפשר לראות בעת ביקור ברובע היהודי בפראג?
סיור ברובע היהודי יכלול בין היתר את האתרים המפורטים להלן המאוגדים יחד תחת כותרת "המוזיאון היהודי בפראג" כלומר זה אינו מוזיאון המצוי תחת קורת גג אחת כי אם מורכב מקומפלקס של מבנים ואתרים, מפוזרים במספר מוקדים וביחד מהווים את המכלול השלם של המוזיאון. (כרטיס הכניסה למוזיאון מקנה זכות לבקר בכל האתרים).

 • המוזיאון היהודי - אחד מראשוני המוזיאונים היהודים באירופה. מכיל אוספים נדירים של חפצי קודש ויודאיקה מכל רחבי אירופה. המוזיאון, המתפרס על פני מבנים ואתרים שונים, מוחזק על ידי הממשלה הצ'כית, מאחר והקהילה היהודית המתדלדלת בפראג לא היתה יכולה לעמוד באחזקתו ובהמשך פיתוחו.
 • בית הכנסת הישן חדש, האלטנוישול
 • בית העיריה היהודית - זהו מבנה בסגנון רנסנס שנבנה בשנת 1586 במימון של ראש הקהילה היהודית דאז, מרדכי מייזל. במאה ה- 18 עבר בית העיריה שיפוץ מקיף וניתנה לו החזות הבארוקית שרואים בו היום. צמוד לבית העיריה נמצא בית כנסת שנקרא בית הכנסת הגבוה. בחזיתו של בית עיריה מתנוסס שעון האותיות ההולך לאחור . זהו שעון שבמקום ספרות, מוצגות בו אותיות עבריות. לא רק זאת, אלא שלהבדיל משעונים אחרים, מחוגיו נעים הפוך, בניגוד לכיוון המקובל של שעונים רגילים, כאילו כאן בפראג הזמן אינו מתקדם כי אם חוזר לאחור.
 • בית הקברות היהודי העתיק - בית הקברות העתיק מושך אליו מבקרים מרחבי העולם, הבאים לפקוד את קברו של המהר'ל , יוצרו של הגולם המפורסם מפראג.
 • בית הכנסת מייזל
 • בית הכנסת קלאוס
 • בית הכנסת פנקס
איך להגיע לרובע היהודי בפראג?
מטרו- קו A ולרדת ב- Staromestska
אתר אינטרנט:
למידע נוסף ראה באתר האינטרנט של הרובע היהודי בפראג.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

בית הקברות היהודי

אחד האתרים ההיסטוריים החשובים והשמורים ביותר ברובע היהודי של פראג הוא בית הקברות היהודי העתיק שהוקם במחצית הראשונה של המאה ה- 15 (בשנת 1478). בית הקברות העתיק הוא חלק מקומפלקס האתרים המרכיבים את ההמוזיאון היהודי בפראג , (ראה עוד בפרק על הרובע היהודי) והכניסה אליו כלולה בכרטיס המשולב.
במשך למעלה מ- 300 שנה תפקד המקום כבית קברות פעיל, עד שהפסיקו לקבור בו, בשנת 1787. בבית הקברות מצויות כיום כ- 12,000 מצבות, אבל מעריכים כי מספר הקברים גדול יותר וזאת מהסיבה שלאורך השנים אמנם הרחיבו את שטח בית הקברות כמה וכמה פעמים אבל תמיד כמות הנפטרים חרגה מעבר לכמות השטח הפנוי ונוצר מצה שהיה צריך לכסות את הקברים בשכבת עפר, ומעליה לפתוח מפלס קבורה נוסף.
לבית הקברות מראה מבולגן של קבוצות מצבות מגובבות זו על זו וזו ליד זו באי סדר מופתי וצפיפות היוצרים תחושת מחנק כלשהי ומספרים סיפור די עצוב של קהילה יהודית בגולה. כיום מניחים שבבית הקברות הזה מצויות בין 10 ל- 12 שכבות שונות של קברים, והמצבות שנראות מעל לפני השטח הן רק הקצה של אתר הקבורה המלא.
במשך שנים רבות היה נחשב המקום למקום השקט ביותר ברובע היהודי ואנשים רבים היו מגיעים אליו בכדי להתבודד בו או לקבל ממנו השראה ליצירתיות. כיום פוקדים מבקרים רבים (יהודים ולא יהודים) את בית הקברות שמשאיר עליהם רושם רב.
מספר עובדות מעניינות:

 • המצבה העתיקה ביותר:
  זוהי המצבה שעל קברו של הרב והפייטן אביגדור קרא שנפטר בשנת 1439.
 • המצבה היפה ביותר:
  זוהי המצבה על קברה של אשה בשם הינדלע בשביס. היא נשמרה בשלמות על אף עתיקותה, משנת 1628, ובראשה מפוסל ראש מפואר של אריה אבן.
 • האישיות החשובה ביותר הקבורה בבית הקברות:
  זוהי ללא ספק המהר'ל - רבי ליווא בן בצלאל.
  המהר'ל היה רב דגול, מנהיג רוחני, הוגה דעות מעמיק ומורה ומחנך שלשמו נקשרו סיפורים ואגדות שהמפורסם בהם הוא סיפור הגולם מפראג. רבים פוקדים את קברו של המהר'ל כדי להתפלל לידו ולבקש ממנו בקשות וסגולות וברכות, המצבה תמיד מוקפת בנרות נשמה דולקים, ובכל סדק וחור נדחפים, כמו בכותל, פתקים עליהם כתובות בקשות ותחינות.
 • סימנים על הקברים:
  על הקברים בבית הקברות ניתן לראות סימנים שונים. להלן כמה דוגמאות ומשמעותם.
  שתי ידיים - משפחת כהן
  זוג מספריים - חייט
  צבי - משפחת צבי
  ענבים - משפחה אמידה
שעות פעילות, שעות פתיחה:
בחודשים נוב' - מרץ פתוח בין השעות 09:00 -16:30
בחודשים אפריל - אוק' פתוח בין השעות 09:00 - 18:00
בשבתות וחגים יהודים המקום סגור
איך להגיע לבית הקברות היהודי?
מטרו- קו A ולרדת ב- Staromestska

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

כיכר סטרומסצקה (Staromestska namesti)

כיכר סטרומצקה הידועה בשמותיה האחרים גם כ כיכר השעון או כיכר בית העירייה הישן היא כיכר העיר העתיקה של פראג, והיא מהווה שריד מפואר מן המאה ה-14.
זוהי כיכר רחבת ידיים המוקפת בחנויות ובבתי קפה והיא הומה אדם כמעט במשך כל היום, במיוחד לקראת כל שעה עגולה (ראה הסבר בהמשך). חזיתות הבניינים המקיפים את כיכר סטרומצקה הן עדות לערבוב הסגנונות, הצבעים, הצורות והאופי - כל בנין בנוי וצבוע אחרת.
הערה: ממש בכיכר ממוקמת לשכת מודיעין לתיירים.
בית העירייה הישן ומגדל השעון בכיכר סטרומצקה:
בשנת 1388, העניק המלך (ג'ון יאן) מלוקסמבורג, אביו של המלך קארל הרביעי, לתושבי פראג את הזכות להקים מועצת עיר עצמאית, ומיד התעורר הצורך לבנות משכן לעירייה החדשה. מועצת העיר הטילה מס כבד על היין, ובכסף שנאסף נבנה בית העירייה ומגדל בן כ-70 מטר מתנוסס מעליו. במשך השנים הבניין הורחב, שופץ, נוספו לו תוספות שונות, ולכן הוא נראה כיום כבליל של סגנונות בניה, גותי ורנסנס. במלחמת העולם השנייה ניזוק הבניין קשות, אבל מאז זכה לשיפוץ ולשחזור יסודי.
הערה: יש אפשרות להיכנס פנימה אל תוך בית העירייה ולבקר בו ובמוזיאון התת קרקעי הנמצא מתחתיו, ואף לעלות למגדל ממנו נשקפת תצפית מרהיבה על פני כל העיר.
השעון והשעון האסטרונומי בכיכר סטרומצקה:
על אותו מגדל הוצב לראשונה שעון בסוף המאה ה- 15. האגדה מספרת שחברי העירייה אילצו את בונה השעונים המומחה לעבוד עם כיסוי אטום לעיניו, על מנת שלא יראה את תוצאת עבודתו, ולא יוכל לשחזר אותה בשום מקום אחר.
ככר העירייה היוותה תמיד מרכז סואן (אם ככיכר שוק ומסחר, כיכר הוצאות להורג וכ') וכך גם היום כאשר מדי שעה עגולה מתרחשת במקום "הצגה" קטנה שמושכת אליה את תשומת לב המוני המבקרים בפראג. ה"הצגה" היא בעצם מנגנון השעון שמתחיל לפעול. בזמן שהוא מצלצל כמספר הפעמים של השעה, נשקפות מחלונות המגדל דמויותיהן של 12 השליחים מן הברית החדשה העוברות בסך ונותנות הופעה קצרה בחלון. מצד ימין תלוי שלד של אדם, המסמל את המוות, הוא זה שמתחיל את ההצגה על ידי משיכה בחוט שפותח צמד חלונות דרכן ניבטות הדמויות. בידו השנייה הוא מחזיק שעון חול, כאילו כדי לרמוז על הזמן ההולך ואוזל, על ארעיות החיים. כשכל הדמויות סיימו לעבור בחלון, תרנגול קורא את קריאת הבוקר שלו, משמע - יום חדש מתחיל. דמויות אחרות המיוצגות במגדל מסמלות את היהירות, הכפירה בדת, ואת הקמצנות/חסכנות.
במפלס שמתחת למיצג הדמויות, בנוי שעון נוסף, זהו שעון אסטרונומי, שבמרכזו נמצא כדור הארץ. השעון נבנה כדי למחיש את תנועת השמש והירח מסביב לכדור הארץ, ואת תנועתם על פי 12 המזלות. מתחת לשעון מופיע גם לוח שנה, שהתווסף בשנת 1866, ומראה את ימות השנה בצד תמונות סימבוליות של חודשי השנה.
השעון האסטרונומי נחשב אחד הסמלים הבולטים של הבירה הצ'כית.
השעון מראה ארבעה סוגים של זמן:
1) זמן של מרכז אירופה (זמן גרמניה העתיק) – מסומן בספרות רומיות על התחום ההיקפי ומראה אותו מחוג השמש.
2) זמן צ'כי עתיק – יום חדש על פיו מתחיל עם שקיעת השמש. הוא מופיע בספרות גותיות מוזהבות שנשלטות על ידי מערכת מיוחדת הנמצאת מחוץ לתחום השעון.
3) זמן בבלי (לא שיווני) – יום על פיו נמשך מזריחת השמש עד שקיעת השמש ולכן יש יותר שעות בקיץ מאשר בחורף. השעון האסטרונומי בפראג הוא היחידי בעולם שיודע למדוד זמן זה.
4) זמן הכוכבים – מסומן בספרות רומיות. בחלק התחתון של החזית נמצא לוח שנה, שמראה את התאריך היומי מבחינת שבוע, חודש ושנה.
אטרקציות נוספות בכיכר סטרומצקה ובקרבתה:
בככר סטארומצקה ובקרבתה ישנם מספר מונומנטים נוספים כמו:

 • האנדרטה לזכרו של יאן הוס
 • מול הפסל של יאן הוס תראו את Meridianus, לוח מתכת המצביע לעבר הקוטב הצפוני והדרומי וממקם את פראג כמרכזה של אירופה.
 • הבניין הורוד, בסגנון רוקוקו, שמאחורי הפסל, היה בית הספר בו למד פרנץ קפקא.
 • בפינה הצפון מערבית של הכיכר הישנה תראו את כנסיית מיקולש הקדוש (כנסיית St Nicholas), בה נערכים לעתים קונצרטים.
 • ליד הכנסייה נמצאת מזרקה שהיתה פעם הבאר העירונית.
 • בסמוך לכנסייה ניצב הבית בו נולד קפקא ב-3 ביולי 1883. על הבית לוח זכרון עם דיוקנו של הסופר
כתובת:
יעודכן בקרוב
איך להגיע לכיכר סטרומסצקה?
מטרו: תחנה Staromestska

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

אנדרטת יאן הוס

בהמשכה של כיכר סטרומצקה נמצאת אנדרטה עצומת מימדים ומרשימה לזכרו של יאן הוס, שהיה תיאולוג ומטיף דתי, המנהיג של עדת מאמינים שנקראו על שמו "הוסיטים", שהרבה לדבר על המצב החברתי העלוב של רבים מאזרחי העיר ועל השחיתויות בשורות הכנסייה. סביב האנדרטה פזורים ספסלים אשר רבים מנצלים למנוחה קלה במסלול בטיול. האנדרטה לזכרו של יאן הוס נבנתה על ידי הפסל לדיסלב שאלון, בסגנון אר-נובו כ- 500 שנה לאחר שנתפס והוצא להורג ע"י הכנסייה בשנת 1415. יום מותו, ה- 6 ביולי, נחוג כחג לאומי מדי שנה.
איך להגיע לאנדרטת יאן הוס?
האנדרטה נמצאת בהמשכה של כיכר סטרומצקה

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

רובע הראדצ'ני

רובע הראדצ'ני ידוע בעיקר בעובדה שהוא הרובע בו מצויה מצודת פראג.
שמה הצ'כי של המצודה הראד הקנה לכל הרובע בו היא נמצאת את השם הראדצ'אני (Hradcany).
האתרים המרכזיים הנמצאים ברובע נמצאים בתחומי המצודה.
קרא הכל אודות מצודת פראג בדף יעדים בתוך העיר.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

מאלה סטראנה = העיר הקטנה (Mala Strana)

פירוש השם מאלה סטראנה הוא ה "רובע הקטן" או ה"עיר הקטנה".
רובע מאלה סטראנה בפראג נמצא למרגלות הגבעה עליה ממוקמת מצודת פראג וככה בעצם ה"עיר הקטנה" נמצאת מצידו האחד של הנהר ואילו פראג ה"עיר הגדולה" נמצאת מצידו השני של הנהר והן מחוברות ביניהן ע"י גשר קארל.
רובע מאלה סטראנה הוא אחד העתיקים שברבעי פראג והוא מאופיין בסגנון בנייה בארוקית רבה. בימי הביניים הוא היה מרכז חשוב של ההתיישבות הגרמנית בפראג ונבנו בו כמה וכמה ארמונות ובתי אצילים.
בשנת 1514 פרצה שריפה גדולה ברובע ונזק רב נגרם לבניינים רבים ברובע. במקום המבנים שניזוקו הוקמו בניינים חדשים בסגנון הרנסנס, וארמונות מפוארים. בתקופות מאוחרות יותר התווספו לרובע בנייני פאר, ארמונות וכנסיות בסגנון הבארוק. מאז המאות ה- 17 וה- 18 לא השתנה הרבה ברובע והוא שמר על הצביון והאופי של אותה תקופה.
מה אפשר לראות ברובע מאלה סטראנה?
יש הרבה מה לראות ולעשות במאלה סטראנה:

 • כיכר מאלוסטרנסקה (Malostranske) -
  כיכר מאלוסטרנסקה נמצאת בלב הרובע ובה ניצבת כנסיית מיקולש הקדוש. בתוך הכנסייה ציורי קיר יפים ועוגב ענק ומיוחד, מעוטר בדמויות מלאכים עשויות זהב טהור, עליו ניגן מוצארט בכבודו ובעצמו. מסביב לכיכר רחובות צרים, חנויות קטנות, בוטיקים, פאבים, מסעדות ובתי בירה מסורתיים, בניינים עתיקים ומעניינים, והרבה ארמונות לשעבר (חלקם משמשים כיום כשגרירויות למדינות זרות).
 • רחוב נרודובה -
  זהו הרחוב הראשי של הרובע, משני צידיו בתים וארמונות בסגנון הבארוק, והוא נמשך מהמצודה ועד לכיכר מאלוסטרנסקה. על בתים רבים ברחוב מוצגים שלטים עם שמות הבתים אשר מעידים על אופי הבית. למשל: בית גביע הזהב, בית הכבשה האדומה, בית מפתח הזהב, בית שלושת הכינורות הקטנים ועוד. לאורך הרחוב התנהלו מצעדים מלכותיים, מפגני ראווה בעקבות ניצחונות או תהלוכות של טקסי הכתרת מלכים. בחלק הרחוב הקרוב לכיכר מאלוסטרנסקה אפשר לראות את בית המרקחת העתיק הנקרא "אצל הנשר השחור".
  כיום הרחוב עמוס במסעדות, בתי קפה, חנויות מזכרות וגלריות.
 • הבית של הסופר יאן נרודה -
  כמו אנשי בוהמה אחרים גם הסופר הצ'כי יאן נורדה גר ברובע. הבית בו התגורר הסופר יאן נרודה נקרא "בית שתי השמשות" וכיום הוא הפך לבית בירה מפורסם תיירותי וממוסחר. "סיפורי מאלה סטראנה" הוא ספר שכתב נורדה לאחר שקיבל השראה מהדמויות שהתגוררו או בילו במרתפי הבירה של הרובע.
 • הקיר של ג'ון לנון -
  זהו קיר גרפיטי הנמצא בלב הרובע והוא מוקדש כולו לזמר המנוח וללהקת הביטלס.
  שורשיו של הקיר המצויר נעוצים בתקופת המחאה הפוליטית שקדמה לשחרורה של צ'כיה מעול הקומוניזם. הגרפיטי שרואים היום על הקיר איננו זה המקורי, מלא הזעם והמחאה האותנטית, שצויר בתקופה הקומוניסטית. הכתובות המקוריות נמחקו ממנו ובמקומן צוירו חדשות בצורה מלאכותית משהו.
איך להגיע לרובע מאלה סטראנה?
טראם:קוים 12,22,23 לרדת ב- Malostranske Namesti

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

סטארה מסטו = העיר העתיקה (Stare Mesto)

פירוש השם סטארה מסטו הוא "העיר העתיקה".
זהו היפה ביותר ברבעי פראג ולא סתם הוא הוכרז על ידי אונסקו כאתר מורשת עולמית.
הרובע נמצא ממש במרכז פראג, בצד הימני של הנהר, והוא מתחבר אל הצד השני - אל רובע מאלה סטראנה ע"י גשר קארל.

מה אפשר לראות ברובע סטארה מסטו?

 • כיכר סטרומסצקה
 • האנדרטה לזכרו של יאן הוס
 • כנסיית טין
 • מבנים הקשורים עם הסופר פרנץ קפקא:
  1) הבית בו נולד הסופר ופסל ברונזה שלו המוצב בחזית הבנין נמצאים בכיכר קפקא.
  2) "בית הדקה" - הבית בו גדל קפקא ובילה בו את שנות ילדותו. זהו בית גותי מן המאה ה 15 שחזיתו שופצה בסגנון רנסנס.
 • בית פעמון האבן - מבנה גותי מן העתיקים ביותר בפראג. נמצא בכיכר סטרומסצקה.
 • ארמון קינסקי
 • כנסיית מיקולש הקדוש
 • חצר אונגלט
 • כנסיית יאקוב הקדוש
 • בית שטורך
 • בית החד-קרן הלבן
 • לשכת התיירות העירונית
 • מוזיאון העיר פראג
 • ביתו של האסטרונום יוהנס קפלר
 • מוזיאון העינויים
 • הקלמנטינום
ועוד אתרים רבים אחרים ולמעשה כמעט לכל בניין ולכל ככר יש סיפור מעניין.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

גבעת פטז'ין

קרא הכל אודות גבעת פטז'ין בדף פארקים וגנים בפראג.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

נובה מסטו = העיר החדשה (Nove Mesto)

פירוש השם נובה מסטו הוא "העיר החדשה".
השם העיר החדשה ניתן בעצם כדי להבדיל את הרובע החדש מהעיר העתיקה = סטארה מסטו הסמוכה.
העיר החדשה של פראג נבנתה באמצע המאה ה- 14 ע"י המלך קארל הרביעי. בסוף המאה ה- 19 נערכו ברובע שיפוצים ועבודת בניה ופיתוח שנתנה לרובע את מראהו הנוכחי. כיום, רובע נובה מסטו הוא מרכז המסחר והעסקים של פראג והאזור הכי סואן בעיר, יש בו בניינים עתיקים בסגנונות בניה שונים וכן מבנים מודרניים ופיתוח עירוני מתקדם. יש בו מבנים מיוחדים, חנויות ומרכזי קניות, מסעדות, בתי קפה ופאבים, מוזיאונים, כיכרות.
מה אפשר לראות ברובע נובה מסטו?

 • כיכר ואצלב (Vaclavske Namesti)
 • בית העירייה החדש -
  בית העירייה החדש נמצא בקצה הצפוני של כיכר קארל.
  בנייתו של בית העירייה החדש הסתיימה בראשית המאה ה- 15 כך שהוא לא ממש חדש אלא נקרא כך כדי להבדיל מבית העירייה הישן שנמצא בעיר העתיקה (סטארה מסטו).
  המבנה שימש למטרה לשמה הוקם עד לשנת 1784 וכיום הוא משמש את עיריית פראג לצרכים אדמיניסטרטיבים ואירועים תרבותיים וחברתיים. במשך השנים הוא שופץ ושוחזר, וקיבל צביון רנסנסי. המגדל הגותי המתנוסס מעליו, עם ארבעת הצריחים ודגלוני הזהב שלהם, הפך להיות אחת מן התמונות המאפיינות את פראג, ונראה כאילו יצא ישר מתוך ספר אגדות.
  מעניין לדעת:
  לבנין העירייה הזה יש היסטוריה ידועה לשמצה של השלכות אנשים מחלון גבוה אל מותם על הקרקע שבחזית הבניין.
 • ארמון קורונה – ארמון משנת 1914 (חדש יחסית), המשמש כיום כבניין משרדים וחנויות.
 • ארמון לוצרנה – משמש כיום כמרכז קניות גדול עם בית קולנוע ואולם קונצרטים.
 • שני הבניינים המיוחדים בהם שוכנים בתי המלון "אירופה" ו- "יאלטה"
 • המוזיאון הלאומי (נמצא בקרבת הכיכר)
 • תיאטרון סמנטה - התיאטרון שוכן בבניין משוחזר מרשים ובו מתקיימות הופעות אופרה ובלט.
 • מוזיאון דבוז'ק - מוזיאון המוקדש כולו ליצירותיו של המלחין הצ'כי הלאומי.
 • גן פסלים קטן הנמצא מאחורי הבניין בו שוכן מוזיאון דבוז'ק שבו ולפעמים מתקיימים קונצרטים תחת כפת השמיים.
 • רחוב נארודני -
  זהו אחד הרחובות החשובים של הרובע. ברחוב בניינים עם חזיתות יפות (חלקם עטורי פסלים, או פסיפסים מיוחדים), חנויות, בתי קפה ומסעדות, בניין התיאטרון הלאומי ומבנה זכוכית ומתכת שנראה כלא קשור לארכיטקטורה הטיפוסית של העיר ובו יושב התיאטרון לטרנה מאגיקה. רחוב נארודני מסתיים ליד הנהר, שם אפשר לטייל על טיילת מסאריק לאורך הגדה. בטיילת ניתן לראות את"הבית הרוקד" (על שמם של צמד הרקדנים פרד אסטר וג'ינג'ר רוג'רס). בית מודרני, הבנוי בצורה מעוותת משהו כדי לשוות לו צורה של תנועת ריקוד. בראש הבנין המוזר ממוקמת מסעדה צרפתית איכותית ויקרה במיוחד, אולי היקרה ביותר בעיר.
 • בית העם של פראג(Obecni Dum) -
  הבניין היפה מאד שבו נמצא בית העם של פראג שוכן על הגבול שבין העיר העתיקה לחדשה. זהו הבניין החשוב והבולט ביותר של סגנון האר-נובו בפראג והוא נחשב לאחד המונומנטים האמנותיים - תרבותיים החשובים ביותר של צ'כיה כולה. הבניין המפואר הוא שילוב סגנונות ניאו בארוק עם אר-נובו. עבודות הבנייה של הבניין המרשים החלו בשנת 1905 והסתיימו ב- 1912. באולמות המפוארים שבמבנה מתנגנים בקביעות קונצרטים שמהווים חוויה אדירה. כמו כן במקום מתקיימים סיורים מאורגנים בהם מציגים לקהל את נקודות השיא מיוחדות של הבניין ביניהם: אולם סמנטה, שבו נערכים הקונצרטים המפורסמים ביותר בפראג, וגלריה גדולה לאומנות פלסטית.
  שעות פעילות, שעות פתיחה:
  ראה באתר האינטרנט
  איך להגיע לבית העם?
  ראה באתר האינטרנט
  אתר אינטרנט:
  למידע נוסף ראה באתר האינטרנט של בית העם.
 • כנסיה בשם "גבירתנו של השלגים" ולצידה מנזר כרמליתי
איך להגיע לרובע נובה מסטו?
מטרו:קו ולרדת ב-Narodni trida
טראם:קוים 6, 9, 18, 22, 23 ולרדת ב- Narodni triad

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

וישהראד

פירוש השם וישהראד הוא "המצודה הגבוהה".
האגדה מספרת כי זהו מקום הולדתה של העיר פראג.
מכאן היא נצפתה ונחזתה על ידי ליבושה, נסיכה מיתולוגית, שעמדה בראש הצוק והתנבאה כשהיא מצביעה על האופק.
בשנת 1883 נהפכו וישהראד והאזור שמסביבה לחלק מן הבירה פראג, והאזור נחשב לאחד מרבעיה (מחוזותיה) של פראג. מצודת וישהראד נבנתה במהלך המאה ה-10 ושופצה במהלך המאה ה-17, אז החלה לשמש כמרכז אימונים לצבא האוסטרי. מרגע שהוקמה מצודת פראג - פחתה חשיבותה של מצודת וישהראד והיא הפכה למשנית. במשך דורות אחדים התנהל קרב של יוקרה בין המצודות, מי חשובה יותר.
מה אפשר לראות ברובע בוישהראד?
מצודת וישהראד הבנויה על צוק גבוה וחולשת על כל הסביבה, הרבה פחות מתויירת מחלקיה האחרים של פראג למרות שיש לה בהחלט מה להציע לתייר.
ממצודת וישהראד לא נותר הרבה (לעומת מצודת פראג) אבל בין היתר ניתן לראות בה:

 • מעט שרידים ועתיקות של פנים המצודה
 • חומת ביצורים עתיקה, רחבה וחזקה עליה ניתן לערוך טיול ולהשקיף על הנופים הנפלאים הנשקפים ממנה
 • פארק נחמד עם גן פסלים יפה
 • בית הקברות וישהראד
 • כנסיית פטר ופאוול
 • שרידי המרחצאות של הנסיכה ליבושה ושאר נסיכי החצר
איך להגיע לרובע וישהראד?
חשמלית: קווים 3, 16, 17, 21, 54 עד לתחנה הנקראת וישהראד
מטרו: קו C של המטרו עד לתחנה הנקראת וישהראד

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

כנסיית טין (Matka Bozi pred Tynem)

כנסיית טין נמצאת ברובע סטארה מסטו והיא אחד מאתרי החובה בעת ביקור בעיר העתיקה.
בנייתה של הכנסייה החלה בשנת 1365 והיא מזוהה עם התנועה הרפורמית ועם המאבק של ההוסיטים בכנסיה הקאתולית.
זוהי כנסייה גותית הנראית כאילו נלקחה מעולם האגדות בשל צמד מגדליה הציוריים המתנשאים לגובה של 80 מטר ו-18 צריחיה הבולטים המשמשים סימן היכר בנוף של פראג. בצד הצפוני של הכנסייה יש שער כניסה יפה המעוטר בסצנות של תשוקתו של ישו.
בתוך הכנסייה מצוי קברו של טיכו בראהה, האסטרונום הדני שהוזמן לפראג על ידי המלך רודולף השני, כדי לייעץ לו ולנבא לו תחזיות אסטרולוגיות שונות. הכנסייה מרשימה מאד במשך היום ועוד יותר בלילה כשהיא מוארת בשלל אורות וזרקורים מזוויות מיוחדות.
שעות פעילות, שעות פתיחה:
ג' - ד', א' 12:30 - 17:00, ה' - ו' 12:30 - 15:00, בימי א' גם 14:00 - 18:00.
איך להגיע לכנסיית טין?
הכנסייה נמצאת בכתובת: Tynska, Stupartska
אתר אינטרנט:
למידע נוסף ראה באתר האינטרנט של כנסיית טין.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

קתדרלת סנט ויטוס = קתדרלת ויטוס הקדוש (Katedrala sv. Vita)

קתדרלת סנט ויטוס = ויטוס הקדוש היא הכנסייה הגדולה והחשובה ביותר בפראג.
הקתדרלה שנמצאת במתחם מצודת פראג עומדת בראש רשימת האתרים המתויירים בפראג והיא ללא ספק מבנה מדהים ומרשים ואת מגדליה המחודדים ניתן לראות כמעט מכל מקום בעיר.
קצת היסטוריה:
הכנסייה נבנתה על חורבותיהן של שתי כנסיות עתיקות שניצבו במקום, הרוטונדה והבזיליקה הרומנסקית. בשנת 1344 הונחה אבן הפינה לקתדרלה. בשנה זו קיבלה פראג ארכיבישופיות עצמאית, ונוצר צורך לבנות לה משכן מכובד. המלך קארל הרביעי שאחראי לרבים מאתרי התיירות הנוכחיים של פראג, הוא זה שהקצה את המימון והמשאבים לבנייתה של הקתדרלה המפוארת והוא זה שהשלים את תהליך הבניה שהחל אביו.
תיאור המבנה:
מבחוץ:
בחזית הכנסייה המקושטת בעושר מדהים של פסלים ותגליפים, חלון רוזטה ענק בקוטר 10 מ' עליו מתוארות סצנות מבריאת העולם. המגדלים המחודדים בחזית מתנשאים לגובה של 80 מטר. (במבנה יש מגדל שגובהו 99 מטר והוא תוספת מן המאה ה- 17).
מבפנים:
חלל הקתדרלה הענק והמרשים עמוס בויטראז'ים, ציורים, פסיפסים ופסלים, מזבח גדול, דיוקנאות של קדושים שונים ומאוזוליאום בו קבורים מלכים ובני משפחותיהם. בקתדרלה מצויות 21 קאפלות, ביניהן המפורסמת ביותר היא זו של ואצלב הקדוש והיא מכילה את קברו, שהועבר לשם מהכנסיה העתיקה שעמדה במקום וקדמה לקתדרלת ויטוס הקדוש. הקאפלה מעוטרת בציורי קיר מרהיבים, שמתארים סצנות שונות מחייו של הקדוש. חלקם התחתון של הקירות משובץ באלפי באבני חן יקרות וזוהרות. גם הקאפלות האחרות מפוארות ומכילות קברים של קדושים ואנשי דת שונים. אחד החדרים בקתדרלה שימש כחדר ההכתרה של המלכים, וכיום נשמרים בו האוצרות החשובים של הכנסייה, כולל כתר הזהב משובץ היהלומים שהיה שייך לוצלאב הקדוש.
שימו לב ל- 3 נקודות מעניינות:
1) החלון השלישי משמאל הוא ויטראז' שנעשה על פי ציור של אלפונס מוחה.
2) מימין למזבח נמצא מונומנט מצועצע מכסף בוהק בו נמצא ארון הקבורה של יאן נפומוק.
3) בקפלה הצבעונית הנמצאת ליד הירידה אל הקריפטה, קבור ואצלב הקדוש, המלך שהפך בעיני הצ'כים לקדוש.
איך להגיע לקתדרלת סנט ויטוס?
מטרו- קו A ולרדת ב-Malostranska או ב-Hradcanska
חשמלית - קו 22 ו-23 ומגיע עד המצודה
אתר אינטרנט:
למידע נוסף ראה באתר האינטרנט של קתדרלת ויטוס הקדוש.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

כיכר ואצלב

כיכר ואצלב (Vaclavska Namesti) היא נקודת הציון המרכזית של רובע נובה מסטו ("העיר החדשה").
הכיכר הוקמה ע"י קארל ה- 4 בשנת 1348 בזמן ייסוד העיר והיא הכיכר הגדולה והמרשימה ביותר בפראג והיא הומה אדם בכל שעות היום והלילה.
בעבר (בימי קארל הרביעי) שימשה הכיכר כשוק למסחר בסוסים עד שנהפכה לכיכר כמו שהיא היום. בכיכר היו גם הוצאות להורג.
כיכר ואצלב היא למעשה שדירה מלבנית ארוכה ורחבה (750 מטר אורך ו- 60 מטר רוחב) המשתרעת על שטח של 41,803 מ"ר, מטפסת במעלה הרחוב, ומסתיימת במבנה ניאו-רנסנסי מרשים של המוזיאון הלאומי של צ'כיה.
קצת לפני המוזיאון, ניצב במרכז השדרה פסל ברונזה גדול ומרשים של ואצלב הקדוש, רכוב על סוס. המלך ואצלב אהוב ע"י הצ'כים ונתפס בעיניים כמי שאחראי להפיכתם לעם, במאה ה- 10. פסלו הוא מעין סמל לאומי כשלרגליו פזורים פרחים, נרות, תמונות ושלטים.
מסביב לפסל דמויותיהם של ארבעה קדושים אחרים שנחשבים גם הם למגניה של העיר: אגנס הקדושה, לודמילה הקדושה, אדאלברט הקדוש ופרוקופ הקדוש.
לא רחוק מהפסל הגדול נמצא גלעד לזכרו של הסטודנט לפילוסופיה, יאן פאלאך, שהצית את עצמו במחאה על הפלישה הסובייטית לפראג ב- 1968. ליד האנדרטה ניתן תמיד לראות אלפי נרות זיכרון דולקים לציון המקום והמעשה.
כיכר ואצלב תפסה חלק חשוב מאד במהפכה השקטה (מהפכת הקטיפה) אשר בשנת 1989 סימלה את קץ השלטון הקומוניסטי. למשך שלושה שבועות בסוף אותה שנה, הפכה הכיכר למוקד של מרי אזרחי כנגד המשטר.
עוד אירועים חשובים שהתקיימו בכיכר הם בין היתר:
* הכרזת העצמאות של הרפובליקה הצ'כית בשנת 1918
* ההכרזה על סוף מלחמת העולם השנייה בשנת 1945
משני צדי השדרה, שני טורי עצים המקשטים אותה ומאחוריהם בשני הצדדים ישנם בתי מלון, מסעדות, חנויות בגדים וחנויות ספרים, קזינו, פסאג'ים מפוארים ופסאדות חיצוניות יפות, הרבה בנייה בסגנון אר-נובו וניאו-בארוק.
לאורך השדרה פזורים קיוסקים בהם ניתן להצטייד בעיקר בנקניקיות ובירות וספסלים ציבוריים בהם אפשר לשבת לנוח במהלך הטיול ברובע.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

האי קמפה (Kampa)

האי קמפה (Kampa) הוא אי קטן ורומנטי, פינה שלווה בלב העיר פראג. האי שנוצר ע"י זרם של נהר הוולטבה הנקרא CETROVKA שפירושו - הזרם של השטן, נוצר בעצם על ידי תעלה מלאכותית שנחפרה כדי לאפשר את פעילותן של טחנות הרוח, ששרידי שלוש מהן עדיין נמצאות כאן.
(מהאי ניתן לראות את השרידים של 3 תחנות רוח ישנות).
במאה ה- 17 האי היה מפורסם בזכות שווקי כלי החרס. בשנים האחרונות גילו תושבי פראג את האי עם הכיכר המרכזית בצורת אליפסה, הבתים הציוריים שבו ואשר, רוב שטחו הדרומי הוא פארק (פארק קמפה) נעים עם נופים יפים של העיר העתיקה וגשר קארל, וכיום משמש האי קמפה מקום כינוס לצעירים רבים.
באי ניתן לראות את מוזיאון קמפה החדש הממוקם באחת מטחנות הרוח.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

בית הקברות וישהראד (Vysehradsky hrbitov)

בית קברות עתיק שנוסד בשנת 1869 וממוקם בתוך מצודת וישהראד. בית הקברות וישהראד ידוע גם בשמו
"בית הקברות סלאבין" על שום אנדרטה שנמצאת במרכזו ,"אנדרטת סלאבין", שעוצבה בידי אנטונין ויהל.
בבית קברות זה קבורים רבים מגדולי האומה הצ'כית ובין המפורסמים ניתן להזכיר את:

 • קארל צ'אפק (1890 - 1938), מחזאי
 • אנטונין צ'יטוסי (1847 - 1891), צייר
 • אנטונין דבוז'אק (1841 - 1901), מלחין
 • יאן נרודה (1834 - 1891), משורר וסופר
 • אולגה שיינפלוגובה (1902 - 1968), שחקנית ואישתו של קארל צ'אפק
ועוד רבים אחרים.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

הבית הרוקד

בניין ייחודי ויוצא דופן הבנוי בצורה מעוותת משהו כדי לשוות לו צורה של תנועת ריקוד.
בניין אשר נמצא בין בנייניה העתיקים של העיר ונבנה על ידי צמד אדריכלים חדשניים, אמריקאי וקנדי בין השנים 1994 ו-1996.
הבניין ידוע גם בכינויו "ג'ינג'ר ופרד" – על שמם של צמד הרקדנים פרד אסטר וג'ינג'ר רוג'רס.
הפרוייקט נולד מיד עם תום מהפכת הקטיפה של 1989. הרצון היה ליצור משהו שיסמל את נקודת הזמן המשמעותית הזו. בעבר היה כאן בית שהופצץ בסוף מלחמת העולם השניה על ידי מפציץ אמריקאי, שטעה לחשוב שהוא מעל העיר דרזדן. הנשיא וצלאב האבל היה מעורב אישית בפרויקט, ואף חי כל חייו בבית הסמוך. המתנגדים לפרויקט טוענים עד היום כי זהו בניין ש"שבר את הקשר בין ההיסטוריה והתרבות שלנו" ואילו התומכים בו טוענים ש"יש לו נגיעה לכל סגנונות הבניה של העיר".
בבניין שוכנות מספר חברות בינלאומיות, בקומת הכניסה יש בית קפה נחמד ובקומה השביעית שוכנת מסעדה צרפתית בשם "פנינת פראג" (La Perle de Prague) (מסעדה צרפתית איכותית ויקרה במיוחד, אולי היקרה ביותר בעיר) שממנה נשקף נוף מרהיב.
כתובת:
פינת Rasinovo nabrezi ו-Resslova
בעיר החדשה, צמוד לגשר שבנהר.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

הקלמנטינום

הקלמנטינום, הוא הקומפלקס השני בגודלו לאחר מצודת פראג. זהו מבנה בעל כיפה ירוקה אשר נמצא ממש לפני ההגעה לגשר קארל. במבנה פעל בעבר מנזר ישועי שאחר כך הפך לאוניברסיטה, בה ערך האסטרונום קפלר את הניסויים שלו. מצפה כוכבים גדול שנבנה שם שימש אותו לתצפיותיו. היום משמש אוסף בנייני הבארוק של הקלמנטינום את הספריה הצ'כית הלאומית. לפעמים מתקיימים במקום קונצרטים (בקפלת המראות) , ואז ניתנת אפשרות לשבת באולם בו נהג מוצארט לנגן כששהה בפראג.
הערה:
יש במקום אוספים יפים של שעונים ושל גלובוסים, אך הם אינם פתוחים לקהל וניתן להיכנס רק לאולם הספריה המפואר.
אתר אינטרנט:
למידע נוסף ראה באתר האינטרנט של קלמנטינום.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

כנסיית פטר ופאוול

כנסיית פטר ופאוול נבנתה לראשונה בסוף המאה ה- 11 והיא קשורה עם אגדה צ'כית המספרת בין היתר כי השטן הביא עמוד רומי עתיק בכנפיו מאיטליה הרחוקה אל הכנסייה כחלק מעסקה שחתם עם אביו של כומר צעיר שנשא באותו זמן דרשה בכנסייה. את העמוד השבור לשלושה חלקים ניתן לראות בגן שמאחורי הכנסייה [ומאחורי בית הקברות] וכן ניתן לראות בתוך הכנסייה ציור קיר גדול ובו דמותו של השטן מהאגדה עם אותו עמוד.
הכנסיה עברה שיפוצים ועיצובים רבים מאז שנבנתה, ובסוף המאה ה- 19 עוצבה מחדש בסגנון ניאו גותי. בשנת 1902 סיימו לבנות את שני מגדליה הנראים למרחוק.
בחזית הקדמית של הכנסייה ישנו גן ובו ניצבים ארבעה פסלים גדולים של דמויות השייכות להיסטוריה של פראג. (הפסלים הובאו לגן מאחד מהגשרים שעל נהר הוולטבה בתקופת מלחמת העולם השנייה כדי להצילם מהפגזות אוויריות). מאחורי הכנסייה משתרע בית הקברות העתיק. בית קברות מטופח להפליא בו קבורים אנשי רוח רבים, סופרים ומשוררים, מלחינים ומדינאים ביניהם ניתן להזכיר את: דבוז'אק, סמטנה, נרודה, קארל צ'פאק, תומאש מסאריק ועוד.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

כנסיית מיקולש הקדוש (St Nicholas)

כנסיית מיקולש הקדוש (מיקולאש הקדוש) נמצאת בצידה הצפוני של כיכר סטרומסצקה (כיכר העיר העתיקה). במקום בו עומדת כנסיית מיקולש הקדוש עומדת כנסייה כבר מאז המאה ה – 12. הצורה הבארוקית של המבנה כפי שנראית היום היא משנת 1735. את הכנסייה אפשר לזהות על פי צבעה הלבן וגגותיה הירוקים. הכנסייה הוקמה לפי הזמנה של המסדר הבנדיקטיני.
תיאור תוך הכנסייה:
פנים הכנסייה עשיר מאוד מבחינה ארכיטקטונית ומבוסס על שילוב של גופים גיאומטריים. העושר הרב נגלה מכל זווית ובעיקר בעובדה שקירות רבים מכוסים בקישוטים ובציורי קיר מרהיבים. חלל הפנים המעוגל והאינטימי הוא בעל כיפה מקסימה ונברשת מדהימה ביופייה.
הערה:
על עוגב הכנסייה ניגן בזמנו וולפגנג אמדיאוס מוצרט. לאחר מותו התקיימה בכנסיית מיקולש הקדוש תפילת אשכבה שבה השתתפו רבים מתושבי פראג.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

לורטה (Loreta)

ארמון הלורטה:
ארמון הלורטה אשר נמצא ממול לארמון צ'רנין ברובע הרדצ'אני הוא מבנה בארוקי יפהיפה מהמאה ה- 16 עם חזית מרהיבה, מקושט ומגולף ועשיר בפסלים אשר בחצרו הפנימית היפה נמצאת כנסיית הלורטה.
כנסיית הלורטה:
כנסיית הלורטה נוסדה בשנת 1626 והיא בנויה בסגנון בארוק מפואר ומצועצע. במקום נמצאים אוצרות אמיתיים אשר גולת הכותרת היא אוצר שנקרא "השמש של פראג". זהו כלי קודש קאתולי עתיק, עשוי זהב וכסף ומשובץ בלא פחות מ - 6000+ יהלומים.
המאמינים טוענים שבתוך כנסיית הלורטה נמצא ה"בית הקדוש" שהוא הבית המקורי של מאריה בנצרת שבדרך נס הועבר על כנפי מלאכים מנצרת לאיטליה. ההעתק היפה והגדול ביותר של אותו בית קדוש ניצב בכניסה למתחם הארמון והכנסייה, במרכזה של חצר פנימית יפה. זהו מבנה פשוט וצנוע המוקף בשש קפלות.
אטרקציה נוספת בכנסייה היא קונצרט הפעמונים: 27 פעמונים המנגנים בבת אחת מדי שעה שלמה, מנגינה בשם "אנחנו מברכים אותך אלף פעמים".
כתובת:
Loretanske nam. 7, 118 00 Praha 1 – Hradcany
איך להגיע ללורטה?
יעודכן בקרוב
שעות פעילות, שעות פתיחה:
ימים ג'-א': 9:00-12:00 ,16:30-13:00.
מחיר:
הכניסה פנימה כרוכה בתשלום דמי כניסה
מחיר כניסה 110 קרונות
אתר אינטרנט:
למידע נוסף ראה באתר האינטרנט של לורטה.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

מגדל הטלוויזיה בז'יז'קוב (Televizni vez na Zizkove)

המגדל הגבוה ביותר בפראג הוא מגדל הטלוויזיה בזִ'יז'קוב, מגדל אשר מתנשא לגובה של 216 מטר.
בנית המגדל הסתימה ב- 1992.
על המגדל ישנה תצפית בגובה של 93 מטר וכן בית קפה ומסעדה.
על עמודי המגדל ניתן להבחין בפסלים של תינוקות ענקיים אשר נראים כאילו הם מטפסים עליו.
כתובת:
Mahlerovy sady 1, Praha 3
איך להגיע למגדל הטלוויזיה בז'יז'קוב?
ראה מפה באתר האינטרנט
שעות פעילות, שעות פתיחה:
כל יום בין 10:00 ל- 23:30
מחיר:
מבוגר- 150 קרונות
סטודנט - 120 קרונות
ילדים - 60 קרונות
ראה מחירים מעודכנים והנחות נוספות באתר האינטרנט
אתר אינטרנט:
למידע נוסף ראה באתר האינטרנט של מגדל הטלוויזיה בז'יז'קוב.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

שירותים נוספים

חזרה למעלה


אתרים בפראג - תוכן עניינים

פראג - ניווט לפי נושאים

עוד במדריך למטייל בעולם

יעדים נוספים