הזמנת מלונות באינטרנט Moscow Travelogue Banner כרטיסים לאלפי אירועי ספורט והופעות


תחבורה במוסקבה

הקדמה

מערכת התחבורה הציבורית של מוסקבה טובה מאד והיא כוללת בראש ובראשונה את המטרו ובנוסף גם אוטובוסים מסוגים שונים, חשמליות, רכבות, מוניות ומוניות שרות. אמצעי התחבורה השונים מגיעים בדיוק לאן שצריך, בכל זמן ובכל עת וברמת דיוק וידידותיות גבוהות מאד. התחבורה הציבורית במוסקבה יעילה וזולה יחסית. מוסקבה היא עיר ענקית, המרחקים בין האזורים השונים של העיר הם גדולים וההליכה ביניהם ממש לא באה בחשבון. למרות שלעיתים קרובות הצפיפות באמצעי התחבורה השונים היא גדולה, עדיין ההגעה הנוחה ביותר מנקודה אחת לאחרת היא באמצעות תחבורה ציבורית, והשכרת רכב בתוך העיר היא ממש לא מומלצת. (למעוניינים לשכור רכב בכל זאת, קראו עוד בסעיף שכירת רכב).

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

איך מגיעים למוסקבה?

ההגעה אל מוסקבה בטיסה אפשרית כמעט מכל יעד בעולם. במוסקבה ישנם חמשה שדות תעופה פעילים. שלושה שדות תעופה משמשים אך ורק לטיסות פנים והשניים שקרוב לוודאי יהיו אלו שבהם תנחתו בבואכם לבקר במוסקבה יהיו: שדה התעופה דומודדובו (Domodedovo) הממוקם כ-30 ק"מ דרומית לעיר, ושדה התעופה שרמטייבו (Sheremetyevo) הממוקם כ-30 ק"מ צפונית לעיר בו נוחתות רוב הטיסות הבינלאומיות.
הטיסה מישראל למוסקבה אורכת כ- ארבע שעות ו- 15 דקות.
הערה:
1)מידע נוסף ניתן למצוא באתר האינטרנט של שדה התעופה דומודדובו ובאתר האינטרנט של שדה התעופה שרמטייבו.
2)אלו המגיעים לעיר לזמן קצר, יוכלו למצוא ללא קושי מלונות בקרבת שדה התעופה דומודדובו וגם מלונות בקרבת שדה התעופה שרמטייבו.

Fly Roundtrip for $199 or Less on CheapOair

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

אל ומשדה התעופה

את הדרך משדה התעופה אל מרכז העיר וממרכז העיר אל שדה התעופה ניתן לעשות בדרכים שונות:

מונית     |     העברות     |     אוטובוס     |     רכבת     |     רכבת אקספרס

מונית

שדה התעופה דומודדובו (Domodedovo)
מוניות ספיישל משדה התעופה לעיר הן האופציה היקרה (כ- 50 דולר) והאיטית (שעה עד שעה וחצי תלוי בתנועה) מכל האפשרויות האחרות להגיע מהשדה לעיר. קיימות גם מוניות שירות זולות הרבה יותר שמחירם הוא כ-50 רובל לכיוון אבל הן יוצאות לדרך רק כשהן מתמלאות באנשים וגם אין בהן מקום איחסון גדול. שימו לב לקחת מוניות שעליהן רשום שמות החברות: Elex Polus או Round Trans.
שדה התעופה שרמטייבו (Sheremetyevo)
היזהרו משלל המוניות הפיראטיות שמחכות לכם התיירים. המחירים יכולים להיות גבוהים מאד. מומלץ לקחת את המוניות הרשמיות של השדה שנקראות הEgmoscab או להשתמש בשירות Airport Transfer Service. מחיריהם של שתי האפשרויות נע סביב 45 דולר.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

העברות

אופציה נוחה מאד להגיע משדה התעופה אל מרכז מוסקבה היא באמצעות שירותי העברות פרטיים או משותפים, אותם מזמינים מראש דרך האינטרנט. השירות עובד בצורה טובה מאד, מחירו דומה למחיר מונית והוא חוסך התברברות מיותר עם הנחיתה. נהג עם שלט הלקוח יאסוף אתכם ממקום קבוע וידוע מראש. מי שמעוניין, יוכל למצוא שירותי העברות גם ליעדים נוספים פרט מ/אל שדה התעופה.
בדקו את הקישור הבא להזמנת שירותי העברות מראש: שירותי העברות במוסקבה.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

אוטובוס

שדה התעופה דומודדובו (Domodedovo)
שירות טוב ויעיל של אוטובוס מהיר (45 דקות עד שעה) מהשדה אל תחנת Domodedovskaya שבדרום העיר. המחיר הוא כ-30 רובל לכיוון. תדירות: אוטובוס יוצא כל שעה עגולה בין השעות 06:00-01:00 כאשר בין השעות 09:00-12:00 ובין השעות 18:00-21:00 ישנו גם אוטובוס שיוצא כל חצי שעה.
שדה התעופה שרמטייבו (Sheremetyevo)
אוטובוס שנמצא ביציאה הימנית ביותר מקומת הקרקע בשדה. המחיר הוא זול ועולה בחל מ- 5 רובל. הנסיעה אל תחנת Rechnoy vokzal או תחנת Planernaya אורכת כ-30 דקות. תדירות: האוטובוס פעיל בין 05:40-24:00.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

רכבת

שדה התעופה דומודדובו (Domodedovo)
בין השדה לעיר קיים גם קו רכבת איטי (70 דקות) אל מרכז העיר.
שדה התעופה שרמטייבו (Sheremetyevo)
זוהי הדרך הטובה ביותר (הן מחיר והן זמן) להגיע לעיר. מדובר על קו רכבת חדש יחסית מהשדה לתחנת Svoyolovski שבמרכז העיר. מחיר כרטיס הוא כ- 300 רובל והנסיעה אורכת כשעה.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

רכבת אקספרס (Aeroexpress)

שדה התעופה דומודדובו (Domodedovo)
זוהי הדרך הטובה ביותר (הן מחיר והן זמן) להגיע לעיר. מדובר על קו רכבת מהיר (45 דקות) מהשדה לתחנת Paveletsky שבעיר. את הרכבת אפשר למצוא ביציאה ממעבר הדרכונים. פונים שמאלה עד הסוף ומגיעים לרכבת אדומה. המחיר הוא כ-300 רובל לכיוון אך חינם בהצגת כרטיס עליה למטוס של רוב חברות התעופה. תדירות: רכבת יוצאת כל שעה עגולה בין השעות 08:00-23:00 כאשר בין השעות 08:00-11:00 ובין השעות 17:00-21:00 ישנה גם רכבת שיוצאת כל חצי שעה.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

תחבורה בתוך העיר

להלן רשימה של אמצעי התחבורה השונים המאפשריים התניידות בתוך העיר:

מטרו     |     אוטובוסים     |     מוניות     |     חשמלית     |     שייט על הנהר

המטרו

המטרו של מוסקבה מצוין וקל להבנה. הקרונות נקיים, בטוחים, מרווחים ונוחים, ממוזגי אויר, והרכבות נוסעות בתדירות גבוהה מאד. זוהי האופציה הטובה ביותר להתניידות בתוך מוסקבה ובמרכז העיר. ניתן לזהות את הכניסה אל תחנות המטרו, שנחשבות ליפות בעולם, לפי שלט המטרו שבו מופיעה האות "M" בצבע אדום על רקע לבן.
פריסת הקווים והתחנות הן כאלו שאפשרות להגיע עם המטרו כמעט לכל נקודה ונקודה בעיר, ובמהירות.
12 קווי מטרו משרתים את העיר ומסומנים ב-12 צבעים שונים:

 • קו 1 האדום
 • קו 2 הירוק
 • קו 3 הכחול כהה
 • קו 4 התכלת כהה
 • קו 5 החום
 • קו 6 הכתום
 • קו 7 הסגול
 • קו 8 הצהוב
 • קו 9 הכסוף
 • קו 10 הירוק בהיר
 • קו 11 הכחול בהיר
 • קו L1 התכלת בהיר
הערה:קו 5 הוא קו טבעתי שבו נקודות מפגש עם כל הקווים האחרים והוא הקו העמוס ביותר.

מפת קווי המטרו ופירוט התחנות של כל אחד מהם ניתן לראות בכל תחנות המטרו, בהן יש מפות גדולות וברורות התלויות על הקיר ובעזרתן ניתן לתכנן את מסלול הנסיעה. רצוי, יחד עם זאת, להחזיק בתיק גם מפה קטנה של קווי הנסיעה, ואת זו ניתן לקבל בכל תחנת מטרו מאוישת. בכל תחנה יש כניסה לשני כיווני הקו ויש לבחור את כיוון הנסיעה על פי שם התחנה הסופית באותו הכיוון.
המטרו פועל כל יום מחמש בבוקר עד אחת אחרי חצות. לרוב, לא תחכו יותר מ 5 דקות לרכבת (90 שניות בשעות השיא), ובכל תחנה ישנו מסך אלקטרוני המראה כמה זמן נותר עד להגעת הרכבת הבאה.
כרטיס לנסיעה בודדת במטרו עולה בסביבות 15 רובל לנוסע מבוגר. למי שיודע שהוא מתעתד לנסוע מספר פעמים במטרו במהלך שהותו במוסקבה, משתלם לקנות כרטיסיה של עד 70 נסיעות במחיר משתלם יותר. מחירה של כרטיסיה של 20 נסיעות הוא 560 רובל.
הכרטיס מקנה זכות לנסיעה במטרו, החל מרגע הכניסה לתחנה כלשהיא ועד רגע היציאה מתחנה כלשהיא ומאפשר החלפות בין קווים ללא תשלום נוסף. הכרטיס איננו אישי, ומספר אנשים יכולים לחלוק אותו ביניהם.
הערות:
1) אל תהיו מופתעים ואל תבהלו כאשר תראו את שמות התחנות ברציפים ברוסית בלבד. בעזרת מפת הקווים הגרפית ניתן להסתדר ללא קושי מיוחד.
2) מומלץ מאד להימנע משימוש במטרו בשעות העומס: 08:00-09:00 וכן 17:00-19:00
3) לקריאה נוספת על תחנות המטרו של מוסקבה כאטרקציה תיירותית לחובבי האדריכלות והארכיטקטורה קראו בדף: יעדים בתוך העיר

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

אוטובוסים

מערכת האוטובוסים הפועלת במוסקבה הינה טובה ויעילה ורבים משתמשים בה. המערכת מורכבת מאוטובוסים רגילים ומאוטובוסים חשמליים (Trolley Bus). למרות יעילותה והעובדה שהיא משלימה בצורה טובה מאד את רשת המטרו, אחד החסרונות הגדולים של מערכת האוטובוסים הוא העובדה שכמעט תמיד הם מלאים וצפופים. חסרון גדול נוסף של הוא אי עמידה בלוחות זמנים. לעומת רמת הדיוק המצוינת של המטרו, העמידה בלוחות זמנים במערכת האוטובוסים היא ממש לא טובה. שעות הפעילות של האוטובוסים הן בין השעות חמש בבוקר עד השעה אחת אחרי חצות. מחיר נסיעה בודדת הוא כמחיר נסיעה בודדת במטרו, כ-15 רובל.
הערה:
פרט לאוטובוסים השונים, לתיירים מוצעת האופציה של אוטובוס התיירים המיוחד הנע במסלולים קבועים. אוטובוסים אלו מופעלים באופן פרטי על ידי חברות שונות.

אוטובוס רגיל:
את תחנות האוטובוסים הרגילים ניתן לזהות על פי צבען הצהוב ועל פי האות הקירילית A שעליהן.
האוטובוסים בעיר הם בצבעים: צהוב, אדום או אדום-לבן.

אוטובוס חשמלי (Trolley Bus):
כלי תחבורה שדומה לאוטובוס אך פועל על חשמל. כלי תחבורה זה הוא בשימוש בעיקר במרכז העיר ולרוב עמוס באנשים. האוטובוסים החשמליים בעיר הם בצבעים: כחול, אדום או צהוב.
את תחנות האוטובוסים החשמליים ניתן לזהות על פי על פי צבען הלבן ועל פי האות הקירילית T שעליהן.

אוטובוס תיירים:
אוטובוס התיירים במוסקבה הוא אופציה נוחה מאד להתניידות במסלולי התיירות המקובלים.
זוהי אפשרות מומלצת לתיירים, בין אם אתם מגיעים לעיר רק לזמן קצר (כמה שעות ועד יממה) ואתם רוצים לראות במהירות את כל מה שחשוב לראות בעיר, ובין אם אתם מגיעים לטיול ארוך יותר, אז נסיעה באוטובוס הזה, יכולה להוות סיור פתיחה והתרשמות מהירה ממה שלעיר יש להציע.
מסלולים:
לאוטובוס התיירותי יש מסלול נסיעה שבו 9 תחנות, שמביא את התייר לכל אחת ואחת מן הנקודות החשובות. עם העלייה לאוטובוס תקבלו חוברת ובה פירוט כל התחנות ומידע על האתרים הסמוכים לכל אחת מהן. (ניתן לראות גם באתר האינטרנט בו נרכשים הכרטיסים).
תדירות:
השירות פעיל מהשעה 10:15 ועד השעה 17:30 .
התדירות של האוטובוסים היא של 20 דקות.
כרטיסים:
ברגע שקניתם כרטיס נסיעה יומי, אתם יכולים לעלות ולרדת מהאוטובוס כרצונכם לאורך כל היום, ללא הגבלה.
ישנם כרטיסים ל-24 שעות וישנם ל-48 שעות. ישנם כאלו שמשלבים גם כרטיסים לאטרקציה או לפעילות מסוימת.
בחרו את המתאים לכם ובכל מקרה, מאחר ועל הכרטיס מוטבע תאריך והוא יומי, רצוי להתחיל את השימוש בו בבוקר מוקדם, כדי לעשות ניצול מרבי. אין טעם להתחיל את השימוש בכרטיס בשעות אחה"צ והערב.
את כרטיסי הנסיעה ניתן לקנות על האוטובוס עצמו או בנוחות רבה דרך אתרי אינטרנט המציעים את האפשרות לרכישת כרטיסים ל: אוטובוס התיירים במוסקבה.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

מוניות

המוניות במוסקבה הן כלי תחבורה נפוץ ומקובל, ויחסית לא יקר כל כך (כ-10 רובל לקילומטר). עקב העומס בתחבורה הציבורית (בעיקר בשעות השיא) ישנם לא מעט אנשים שבוחרים לנסוע במוניות. עבור תיירים הנסיעה במונית היא בעייתית מכיוון שהנהגים לא דוברים אנגלית ומכיוון שמוניות רבות אינן רשמיות. המוניות הרשמיות צבועות בצהוב עם ריבועים שחורים על הדלת, ניתן לעצור אותן ברחוב על ידי הנפת יד או לגשת לאחת מתחנות המוניות המוסדרות. כשהמונית פנויה לנסיעה, נדלקת נורה ירוקה בגג הרכב. מומלץ לסכם את המחיר מראש לפני הנסיעה או להפעיל מונה במידה וקיים כזה.
הערה:
במוסקבה קיימת גם אופציה של מונית שירות (Marshrutka). בדומה לארץ מדובר במוניות פרטיות שנוסעות במסלולי התחבורה הציבורית ואוספות אנשים שמנופפים בידיים. לא מומלץ במיוחד.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

חשמלית

החשמליות הן כלי תחבורה שמזכיר רכבות קטנות שפועלות על חשמל. כלי תחבורה זה הוא בשימוש נרחב באזורים המרוחקים יותר ממרכז העיר והוא נחשב אטרקציה לתיירים.
את תחנות החשמלית ניתן לזהות על פי האותיות TP שמתנוססות עליהן.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

שייט על נהר מוסקבה

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

תחבורה אל מחוץ לעיר

רכבות

רשת הרכבות במוסקבה וברוסייה בכלל היא מפותחת מאד. באמצעות הרכבות השונות אפשר להגיע ליעדים רבים בפרבריה של מוסקבה וכן ליעדים רבים מחוץ לרוסייה בכלל. אמנם לתייר הממוצע לא יהיה ככל הנראה שימוש ברכבות אלו אך הנה קצת מידע על הרכבות בעיר. (כל המידע בנושא זמין באתר האינטרנט של חברת הרכבות הממלכתית של רוסיה).
ברוסיה יש 4 סוגי רכבות:

 • רכבת express - רכבות ישירות בין מוסקבה לסנט פטרסבורג.
 • רכבת skoriye - רכבות למרחקים גדולים.
 • רכבת passajirskiye - דומה ל- skoriye , אך יש להם הרבה יותר תחנות בדרך.
 • רכבת prigorodniye - רכבות למרחקים קצרים בין הערים לפרברים.
להלן פרוט תחנות הרכבת של מוסקבה:
 • Belorusskiy vokzal - ממנה יוצאים קווים לורשה ולערים אחרות במערב אירופה.
  כתובת - Ploshad Tverskoy Zastavy
  תחנת מטרו הקרובה - BELORUSSKAYA
 • Kazanskiy vokzal - ממנה יוצאים קווים לסיביר, ל - Ural, ולמזרח הרחוק של רוסייה. כתובת: 2 Komsomolskaya Ploshad
  תחנת מטרו הקרובה: Komsomolskaya
 • Kievskiy vokzal - ממנה יוצאים קווים לקייב (בירת אוקראינה), פראג, ובודפשט.
  כתובת - Kievskogo Vokzala Ploshad
  תחנת מטרו הקרובה: Kievskaya
 • Kurskiy vokzal - ממנה יוצאים קווים לאוקראינה, ולדרום רוסייה.
  כתובת: 29 Zemlyanoy Val str
  תחנת מטרו הקרובה: Kurskaya
 • Leningradskiy vokzal - ממנה יוצאים קווים לסנט פטרבורג, ולפינלנד.
  כתובת: 3 Komsomolskaya Ploshad
  תחנת מטרו הקרובה: Komsomolskaya
 • Paveletskiy Vokzal - ממנה יוצאים קווים לרוב האזורים בדרום רוסיה.
  כתובת: 1 Paveletskaya Ploshad
  תחנת מטרו הקרובה: Paveletskaya
 • Rizhskiy vokzal - ממנה יוצאים קווים למדינות הבלטיות: לטביה, ליטא, ואסטוניה.
  כתובת: Ploshad Rizhskogo Vokzala
  תחנת מטרו הקרובה: Rizhskaya
 • Savelovskiy vokzal - תחנה הרכבת הקטנה ביותר, ממנה יוצאים קווים פנימיים מסביב למוסקבה.
 • Yaroslavskiy vokzal - ממנה יוצאים קווים לצפון רוסיה.
  כתובת: 5 Komsomolskaya Ploshad
  תחנת מטרו הקרובה: Komsomolskaya
הערה: המידע נלקח מהאתר Fixtravel.co.il

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

רכישת כרטיסים

היכן ניתן לרכוש את כרטיסי הנסיעה השונים?

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

שכירת רכב

כמו שכבר נכתב לפני, מערכת התחבורה הציבורית של מוסקבה טובה מאד והיא כוללת את המטרו, אוטובוסים, חשמליות ומוניות.
ממש אין צורך (וגם לא מקובל) לשכור רכב בתוך העיר במיוחד אם אין בכוונתכם לצאת מן העיר.
בין הטיעונים נגד השכרת רכב במוסקבה יהיו: התמצאות לא טרויאלית, עומסי תנועה במרכז העיר, מחירי חניה יקרים, התעלמות המקומיים מחוקי התנועה ושוטרים שעוינים לזרים.
המתכננים טיול באחד מה יעדים מחוץ למוסקבה והמעוניינים בכל זאת לשכור רכב במוסקה יוכלו לעשות זאת בקלות בכל אחת מסוכנויות השכרת הרכב הבינלאומיות, למשל: Avis, Hertz, Alamo, Budget וכדומה.
אתרי אינטרנט אמינים ומומלצים, אשר עובדים עם כל סוכנויות הרכב הבינלאומיות, בהם ניתן לבצע הזמנה בקלות:
1) CarRent.co.il
לשוכרים רכב כדאי לדעת את הדברים הבאים:

איזה רישיון נהיגה נדרש ברוסיה?
ברוסיה ניתן לנהוג ברכב פרטי עם רישיון נהיגה ישראלי בלבד לתקופה של עד 12 חודשים, ואין צורך להוציא רישיון בינלאומי.
מספר כללים לנהיגה ברוסיה:

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

נגישות לנכים בתחבורה

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

המלצות וטיפים

מספר המלצות/טיפים הקשורים לתחבורה במוסקבה והכל מניסיון אישי וניסיונם המצטבר של תיירים רבים אחרים:

 • ברוסיה אין כרטיסיות ליום אחד, אך יש כרטיסיות חודשיות, או כרטיסים רגילים. כרטיסיות משולבות של metro, tram, trolleybus ואוטובוס אפשר לקנות בתחנות במטרו, בקיוסקים או אצל הנהג , אבל אז הם עולים יותר.
 • לשלושת אמצעי התחבורה (אוטובוס רגיל, אוטובוס חשמלי וחשמלית) ניתן לרכוש כרטיסים משולבים.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

שירותים נוספים

חזרה למעלה


תחבורה - תוכן עניינים

מוסקבה - ניווט לפי נושאים

עוד במדריך למטייל בעולם

יעדים נוספים