הזמנת מלונות באינטרנט Amsterdam Travelogue Banner כרטיסים לאלפי אירועי ספורט והופעות


תחבורה באמסטרדם

הקדמה

מערכת התחבורה הציבורית של אמסטרדם טובה מאד והיא כוללת את הרכבת התחתית / המטרו, אוטובוסים, חשמליות (Tram), מוניות והמון זוגות אופניים. המערכת מסודרת, נוחה לשימוש ולהתמצאות ומרשתת את העיר היטב והיא מופעלת ע"י חברת GVB. אמצעי התחבורה השונים מגיעים בדיוק לאן שצריך, בכל זמן ובכל עת וברמת דיוק וידידותיות גבוהות מאד. התחבורה הציבורית באמסטרדם יעילה וזולה יחסית. אמסטרדם הינה עיר קטנה, רוב אתריה המרכזיים של העיר הם במרחק הליכה סביר ואל האתרים המרוחקים קצת יותר, ההגעה הנוחה ביותר היא באמצעות אופניים או תחבורה ציבורית, ככה שממש אין צורך לשכור רכב בתוך העיר. (למעוניינים לשכור רכב בכל זאת, קראו עוד בסעיף שכירת רכב).

המלצה:
רוצה להנות מתחבורה חינמית ועוד מגוון הנחות באטרקציות, מוזיאונים, חנויות ועוד?
הזמן כאן ועכשיו את כרטיס I Amsterdam Card.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

איך מגיעים לאמסטרדם?

בערים רבות בהולנד ישנם שדות תעופה בינלאומיים, אחת מהן היא אמסטרדם שבה נמצא שדה התעופה הבינלאומי סחיפהול (Schiphol), השוכן כ- 15 ק"מ מדרום-מערב למרכז העיר. השדה הוא הגדול ביותר בהולנד, יש לו טרמינל אחד ענק המחולק לשלושה אולמות והוא נחשב לאחד הטובים באירופה ובעולם כולו. אל שדה תעופה זה מגיעה טיסה ישירה מישראל וזהו שדה התעופה שקרוב לוודאי יהיה זה שבו תנחתו בבואכם לבקר באמסטרדם.
הטיסה מישראל לאמסטרדם אורכת כארבע שעות.
הערה:
1)מידע נוסף ניתן למצוא באתר האינטרנט של שדה התעופה סחיפהול באמסטרדם.
2)אלו המגיעים לעיר לזמן קצר, יוכלו למצוא ללא קושי מלונות בקרבת שדה התעופה באמסטרדם.

Fly Roundtrip for $199 or Less on CheapOair

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

אל ומשדה התעופה

את הדרך משדה התעופה אל מרכז העיר וממרכז העיר אל שדה התעופה ניתן לעשות בדרכים שונות:

מונית     |     העברות     |     אוטובוס     |     רכבת     |     רכב     |     הסעות / שאטל

מונית

הנסיעה במונית משדה התעופה אל העיר היא נוחה מאד. תחנת המוניות נמצאת ביציאה מהטרמינל. זו היא הדרך המומלצת לצאת אתה משדה התעופה במיוחד אם הנכם מספר אנשים הנוסעים יחד, או אם אתם נסחבים עם מזוודות כבדות.
הנסיעה נמשכת עד כ- 30 דקות, תלוי במצב התנועה בכבישים ובשעה של היום.
המחיר צפוי להיות בסביבות 40 יורו.
הערה:
עוד מידע על נסיעה במונית מהעיר לשדה ולהיפך אפשר למצוא באתר שירות מוניות של סחיפהול Schiphol Travel Taxi

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

העברות

אופציה נוחה מאד להגיע משדה התעופה אל מרכז אמסטרדם היא באמצעות שירותי העברות פרטיים או משותפים, אותם מזמינים מראש דרך האינטרנט. השירות עובד בצורה טובה מאד, מחירו דומה למחיר מונית והוא חוסך התברברות מיותר עם הנחיתה. נהג עם שלט הלקוח יאסוף אתכם ממקום קבוע וידוע מראש. מי שמעוניין, יוכל למצוא שירותי העברות גם ליעדים נוספים פרט מ/אל שדה התעופה.
בדקו את הקישור הבא להזמנת שירותי העברות מראש: שירותי העברות באמסטרדם.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

אוטובוס

שירות אוטובוסים סדיר מקשר בין שדה התעופה למרכז העיר.
קווים 300 ו- 310 וכן קווים 197, 370 עוברים במסלולים שונים ומגיעים בין היתר אל שדה התעופה.
האוטובוסים נמצאים ברציף A7 (מול אולם 2 – Arrivals).
הערה:
קיים גם שירות אוטובוסים שלKLM המוצע לכלל הנוסעים (בתשלום) באמצעותו ניתן להגיע למלונות במרכז העיר ובכיכר דאם. תדירות הנסיעה היא כל חצי שעה עד שעות הצהריים ואחר הצהריים כל שעה עגולה.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

רכבת

רכבות יוצאות משדה התעופה לכיוון מרכז אמסטרדם כל 10 דקות. זהו אמצעי תחבורה נוח מאד והמהיר ביותר להגיע באמצעותו אל מרכז העיר, אל התחנה המרכזית של אמסטרדם, אמסטרדם סנטראל. כדי להגיע לרציף הרכבת (רציפים 1, 2) יש ללכת אל מתחת לטרמינל הראשי של שדה התעופה (עקבו אחר השילוט הברור המוביל לשם).
הרכבות הינן ישירות ומשך הנסיעה הוא כ- 15 דקות. מחיר הנסיעה הוא בסביבות 3.5 יורו לאדם (יש להצטייד בכסף קטן לרכישת כרטיס ממכונה אוטומטית או בקופות).
הערה:
משדה התעופה ישנה תחבורה סדירה גם למקומות שמחוץ לאמסטרדם, לערים שבסביבתה כמו גרמניה ובלגיה.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

רכב

ההגעה אל שדה התעופה וממנו ברכב הינה דרך כביש A4.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

הסעות / שאטל

שירות ההסעות של חברת Connecxxion הוא אפשרות נוספת להגעה נוחה אל העיר וישירות אל בית המלון בו תתאכסנו.
שאטלים יוצאות משדה התעופה לכיוון מרכז אמסטרדם כל 10 דקות, שם הם מפזרים את הנוסעים בין עשרות בתי מלון שכלולים בהסדר השירות.
מחיר הכרטיס הוא בסביבות 11 יורו לכיוון. את הכרטיסים אפשר להזמין בעמדה שנמצאת באולם 2 (Arrivals).
הערה:
להרבה מלונות יש שירות הסעות חינמי. שווה לבדוק אם גם למלון שלכם.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

תחבורה בתוך העיר

להלן רשימה של אמצעי התחבורה השונים המאפשריים התניידות בתוך העיר:

מטרו     |     אוטובוסים     |     מוניות     |     חשמלית     |     שייט בתעלות

המטרו

מערכת המטרו / הרכבת התחתית של אמסטרדם הינה מערכת מצוינת וקלה להבנה. זוהי מערכת עילית ברובה ורק ב-3.5 של מסלוליה (בין התחנה המרכזית לנהר האמסטל) היא תת קרקעית. הקרונות נקיים, מרווחים ונוחים, ממוזגי אויר, והרכבות נוסעות בתדירות גבוהה.
ארבעה קווי מטרו משרתים את העיר ובעיקר מחברים את פרבריה למרכזה ככה שהיא לא ממש משרתת את התיירים אלא יותר את תושבי השכונות המרוחקות והפרברים ואת אלו שרוצים לצאת אל מחוץ לאמסטרדם.
מפת קווי המטרו באמסטרדם ופירוט התחנות של כל אחד מהם ניתן לראות בכל תחנות המטרו, בהן יש מפות גדולות וברורות התלויות על הקיר ובעזרתן ניתן לתכנן את מסלול הנסיעה. רצוי, יחד עם זאת, להחזיק בתיק גם מפה קטנה של קווי הנסיעה, ואת זו ניתן לקבל בכל תחנת מטרו מאוישת. בכל תחנה יש כניסה לשני כיווני הקו ויש לבחור את כיוון הנסיעה על פי שם התחנה הסופית באותו הכיוון.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

אוטובוסים

מערכת האוטובוסים הפועלת באמסטרדם הינה טובה ויעילה. 30 קווי אוטובוס פעילים בעיר והם עוצרים באותן תחנות כמו אלו של החשמלית (טראם). שימוש באוטובוסים הוא הדרך הטובה ביותר לנסוע ממרכז העיר אל השכונות המרוחקות ולצפון העיר ככה שבדומה למטרו גם האוטובוסים הם לא הכי שימושיים לתיירים.

אוטובוסי לילה:
אוטובוסים שפועלים בלילה ומחליפים את קווי החשמלית שמסיימים את פעילותם קצת אחרי חצות.
הקווים ממוספרים במספרים 71-79. כולם פרט לקו 79 מגיעים לתחנה המרכזית.
בבואכם לעלות על אוטובוס כזה וודאו כי יש ברשותכם בנוסף לכרטיס האוטובוס הרגיל גם כרטיס נוסף מיוחד.
תדירות האוטובוסים: באמצע השבוע בכל שעה עגולה ובסופי שבוע בכל חצי שעה.

אוטובוס תיירים:
אוטובוס התיירים באמסטרדם הוא אופציה נוחה מאד להתניידות במסלולי התיירות המקובלים.
זוהי אפשרות מומלצת לתיירים, בין אם אתם מגיעים לעיר רק לזמן קצר (כמה שעות ועד יממה) ואתם רוצים לראות במהירות את כל מה שחשוב לראות בעיר, ובין אם אתם מגיעים לטיול ארוך יותר, אז נסיעה באוטובוס הזה, יכולה להוות סיור פתיחה והתרשמות מהירה ממה שלעיר יש להציע.
מסלולים:
לאוטובוס התיירותי יש מסלול נסיעה שבו 12 תחנות, שמביא את התייר לכל אחת ואחת מן הנקודות החשובות. עם העלייה לאוטובוס תקבלו חוברת ובה פירוט כל התחנות ומידע על האתרים הסמוכים לכל אחת מהן. (ניתן לראות גם באתר האינטרנט בו נרכשים הכרטיסים).
תדירות:
השירות פעיל מהשעה 09:10 ועד השעה 18:00 או 19:00 .
התדירות של האוטובוסים היא של 15 עד 25 דקות , תלוי בעונה ובשעת היום.
כרטיסים:
ברגע שקניתם כרטיס נסיעה יומי, אתם יכולים לעלות ולרדת מהאוטובוס כרצונכם לאורך כל היום, ללא הגבלה.
ישנם כרטיסים ל-24 שעות וישנם ל-48 שעות. ישנם כאלו שמשלבים גם כרטיסים לאטרקציה או לפעילות מסוימת.
בחרו את המתאים לכם ובכל מקרה, מאחר ועל הכרטיס מוטבע תאריך והוא יומי, רצוי להתחיל את השימוש בו בבוקר מוקדם, כדי לעשות ניצול מרבי. אין טעם להתחיל את השימוש בכרטיס בשעות אחה"צ והערב.
את כרטיסי הנסיעה ניתן לקנות על האוטובוס עצמו או בנוחות רבה דרך אתרי אינטרנט המציעים את האפשרות לרכישת כרטיסים ל: אוטובוס התיירים באמסטרדם.

אוטובוס התעלות (Canal Bus):
בדומה לאוטובוס התיירים כך גם אוטובוס התעלות. זהו "אוטובוס" ששט בתעלות העיר בהן הוא עוצר בתחנות קבועות מראש. לאוטובוסים אלו יש 3 קווים (כחול, ירוק, אדום) וכ- 14 תחנות לאיסוף והורדה של נוסעים שנמצאות בסמוך לאטרקציות המרכזיות שיש לעיר להציע.
האוטובוס פעיל בשעות: 09:50-19:25 ופועל בתדירות של כל 40 דקות.
למידע נוסף ולרכישת כרטיסים קרא באתר של אוטובוס התעלות באמסטרדם.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

מוניות

המוניות באמסטרדם הן כלי תחבורה נפוץ ומקובל, כלי תחבורה יעיל אבל יקר למדי. את המוניות אפשר בקלות למצוא בכל אתר תיירות אבל לא תמיד ניתן לעצור ברחוב על ידי הנפת יד מכיוון שהצפיפות הגדולה והרחובות הצרים לא מאפשרים למוניות לעצור ולחסום את התנועה כולה, ולכן רצוי להזמין מראש בטלפון או לגשת לאחת מתחנות המוניות המוסדרות.
הערה: מתן טיפ לנהגי מוניות מקובל מאד באמסטרדם ונהוג לעגל את המחיר כלפי מעלה.

Opstapper:
שירות של מיניבוסים כחולים הדומה למוניות שירות המוכרות בארץ אבל בהבדל אחד: ניתן לרדת ולעלות בכל נקודה לאורך המסלול. מסלול הנסיעה של המוניות הללו הוא לאורך תעלת Prinsengracht שמקיפה את המרכז העתיק של העיר.
תדירות: כל 10 דקות יוצאת מונית מתחנת המוניות שנמצאת מערבית לתחנה המרכזית.

אופני מונית:
דרך מצוינת לנוע במהירות בעיר היא לשכור את שירותי אופני המונית. האופניים יכולים להרכיב עד שני אנשים והנהג הוא זה שמפדל. המחיר זול יותר ממחיר המוניות הרגילות.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

חשמלית (Tram)

אמצעי התחבורה הציבורית הנפוץ והיעיל ביותר באמסטרדם הוא החשמלית. העיר מרושתת היטב כך שקל ונוח להגיע לכל מקום ומקום בעיר. באמסטרדם פועלים 17 קווי חשמלית מודרניים המספקים שירות מדויק בתדירות גבוהה למדי.
רשת הרכבות החשמליות פעילה כל יום משעה 06:00 ועד השעה 00:15. בשבת משעה 06:30 וביום ראשון משעה 07:30.
את הכרטיסים ניתן לקנות אצל הנהג או הכרטיסן שעל הקרונות, בתחנות הרכבת, בסופרמרקטים, במשרדי מידע לתיירים או בחנויות עיתונים וטבק. מחיר הנסיעה בחשמלית תלוי במרחק היעד ממרכז העיר. העיר מחולקת לאזורי משנה וכל אזור דורש מספר ניקובים שונה (2 או 3) בכרטיסיה. קיימים כרטיסים לנסיעה בודדת אבל אלו המשתלמים יותר הם אותן כרטיסיות של 2, 3, 8 ניקובים ובייחוד הכרטיסיות של 15 ניקובים (כ- 6.5 יורו) ושל 45 ניקובים (כ- 19 יורו). כרטיסיות אלו נקראות "סטריפנכארט" (Strippenkaart) והן אינן אישיות אלא ניתנות להעברה. משתלם ביותר.
פרטים נוספים אפשר למצוא באתר של חברת GVB.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

אופניים

אופניים הם ה-אמצעי תחבורה של אמסטרדם. האופניים בעיר הם אחד מסימני ההיכר של העיר וכמעט חצי מכלל התחבורה בעיר היא זו של רוכבי האופניים. העיר מתוכננת לטובת הרוכבים, יש בה מאות רבות של ק"מ של שבילי אופניים והרכיבה בהם נחשבת לנוחה, לבטוחה ולמהירה ביותר בהגעה מנקודה לנקודה. רכיבה באופניים היא דרך נהדרת להכיר את העיר וגם לעשות ספורט מה גם שהאקלים בעיר אידיאלי לרכיבה וכך גם התנאים הטופוגרפיים (רובה מישורים). בנוסף להיותם כלי תחבורה ידידותי לסביבה, הן פיתרון של ממש בערים הגדולות, אשר מציעות תחבורה ציבורית, שלא תמיד מתאימה לכולם.
ניתן לשכור אופניים באמסטרדם ליום, לחצי יום או לפי שעות בעלות זולה יחסית של כמה יורו ליום.
כל המידע על הנקודות בהן ניתן לשכור אופניים באמסטרדם, מסלולי אופניים ושירותי חניה ניתן לראות בקישורים הבאים:

הערות:
1) בעיר קיים גם שירות מוניות אופניים. שירות זול יחסית ויעיל עד מאד. (ראה בסעיף מוניות)
2) היזהרו מגניבות.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

שייט בתעלות

אחד מסימני ההיכר של אמסטרדם ואחד מהמאפיינים הבולטים שלה ושל הולנד כולה הן כמובן התעלות (Canals) המרשתות אותה לאורכה ולרוחבה. כמעט בכל עיירה בהולנד אפשר למצוא תעלה בה אפשר לשוט וכך גם באמסטרדם.
התעלות הרבות והגשרים שעליהן מקסימות ביום ובעיקר בשעות הערב כאשר התאורה מבליטה את יופיין.
בעיר לא פחות מ- 100 ק"מ של תעלות, כ- 100 איים ויותר מ- 1500 גשרים.
4 התעלות המרכזיות של העיר הן: תעלת פרינסנכראכט (Prinsengracht), תעלת רנכראכט (Herengracht), תעלת קייזרסכראכט (Keizersgracht) ותעלת סינגל (Singel). תעלות אחרות ידועות ונחמדות הן תעלות: בראוארסכראכט, בלומכראכט וליילכראכט.
התעלות משמשות כעורק תחבורה לכל דבר ומשמשות את המקומיים (דייגים, סוחרים וכו') והתיירים בכדי לעבור מנקודה לנקודה ובכדי להגיע ממקום למקום. כמו כן משמשות התעלות לצרכי ניקוז, למטרות עשיית ספורט ועבור התיירים מהווה השייט אטרקציה תיירותית נחמדה מאד הן לגדולים והן לקטנים.
סביב התעלות אפשר למצוא בתים, בתי קפה ואטרקציות תיירותיות שונות ובתעלות עצמן אפשר למצוא אלפי סירות עוגנות שבעליהן חיים בהן כבית לכל דבר.
שייט בתעלות הוא חוויה שונה, השייט חוסך את הדוחק והתנועה שיש בעיר וכמו כן במהלך השייט האיטי והמרגיע ניתן פשוט להבחין במראות יפים של העיר מזווית אחרת.
שייט בתעלות מוצע ע"י מספר חברות, במגוון סוגים רחב. יש כאלו שמתחילים ומסתיימים בנקודות שונות לאורך התעלות, יש כאלו עם ארוחה (ערב או צהרים), יש כאלו רק עם משקה קל, או ללא כיבוד בכלל ויש כאלו שבהם פשוט שוכרים סירה ושטים באופן עצמאי.
אפשר לסכם את אפשרויות השייט השונות כך:
1) שייט תיירותי בספינה עם הסברים: סירות תיירים הנקראות Rondvaartboten שמציעות סיורים מודרכים בשפות שונות, בשעות היום והלילה. ישנם סיורים שמשלבים גם ארוחה רומנטית או ביקור במוזיאונים ובאתרים שונים.
2) שייט בקאנל בייק (Canal Bike): השכרת סירות פדלים
3) שייט בקאנל באס (Canal Bus): קיימים 3 מסלולים עם 14 תחנות שנמצאות בסמוך לאטרקציות תיירותיות.
4) שייט בסירת מוזיאון (Museum Boat): סיור שעוצר באתרים מרכזיים כמו רייקמוזיאון, בית אנה פרנק והמוזיאון הימי.
5) שייט עצמאי בסירה שכורה קטנה: ההשכרה נעשית לפי שעה בדר"כ ויש להשאיר פיקדון

משך השייט התיירותי הממוצע הוא בין 20 דקות לשעה אחת.
הרציף ממנו יוצא השיט תלוי בחברה וסוג הקרוז שהזמנתם. רוב סיורי התיירים יוצאים מהמעגנים שנמצאים מול התחנה המרכזית. נקודות מוצא אחרות ניתן לזהות לפי השלט Rondvaar.
הנה מספר דוגמאות למקומות מהם יוצאים סיורים או שמהם אפשר לשכור סירות לשייט עצמאי:
1) כיכר דאם
2) בית אנה פרנק
3) כיכר לייטספליין
4) רייקסמוזיאום
5) בפינת הרחובות Leidsestraat ו־Keizersgracht.

דוגמאות לאתרי אינטרנט בהם ניתן לקרוא עוד על שייט בתעלות אמסטרדם וכן להירשם לשירות:
1) Amsterdam canal cruises
2) Amsterdam Jewel Cruises
3) Blue Boat
4) Canal Company

ללא ספק שייט תעלות באמסטרדם הוא חוויה מומלצת שמגיעה לשיאה בשייט לילי.

הערות:
1) סיורי השייט התיירותיים מתחילים לרוב אחר הצהריים (לא בשעות קבועות) ככה שהשייט נמשך על פני שעות הערב והשקיעה
2) שימו לב לבדוק מה מזג האוויר הצפוי בטרם תבחרו סירה (סגורה או פתוחה) לשייט.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

תחבורה אל מחוץ לעיר

רכבות

יעודכן בקרוב

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

רכישת כרטיסים

היכן ניתן לרכוש את כרטיסי הנסיעה השונים?

 • במכונות האוטומטיות של המטרו למכירת כרטיסים.
 • במרכזי שירות הלקוחות של ה- GVB.
 • במשרדי מכירות הכרטיסים של רכבת המטרו.
 • חלק מהכרטיסים ניתן לרכוש גם בדוכני לוטו ובקיוסקים שונים.
 • כרטיס לנסיעה בודדת באוטובוס ניתן לקנות גם על האוטובוס.
 • במרכזי המודיעין לתיירים.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

שכירת רכב

כמו שכבר נכתב לפני, מערכת התחבורה הציבורית של אמסטרדם טובה מאד והיא כוללת את המטרו, אוטובוסים ומוניות.
אמנם אתרי התיירות המרכזיים של העיר פזורים ודי מרוחקים זה מזה אך אין ממש צורך לשכור רכב בתוך העיר במיוחד אם אין בכוונתכם לצאת מן העיר.
טיעונים נוספים נגד השכרת רכב באמסטרדם יהיו: רחובות צרים וקשים לנהיגה, רחובות חד כיווניים רבים, עומסי תנועה במרכז העיר, מחירי חניה יקרים וסינדול.
המתכננים טיול באחד מה יעדים מחוץ לאמסטרדם והמעוניינים בכל זאת לשכור רכב באמסטרדם יוכלו לעשות זאת בקלות בכל אחת מסוכנויות השכרת הרכב הבינלאומיות, למשל: Avis, Hertz, Alamo, Budget וכדומה.
אתרי אינטרנט אמינים ומומלצים, אשר עובדים עם כל סוכנויות הרכב הבינלאומיות, בהם ניתן לבצע הזמנה בקלות:
1) CarRent.co.ilלשוכרים רכב כדאי לדעת את הדברים הבאים:

איזה רישיון נהיגה נדרש בהולנד?
בהולנד ניתן לנהוג ברכב פרטי עם רישיון נהיגה ישראלי בלבד לתקופה של עד 12 חודשים, ואין צורך להוציא רישיון בינלאומי.
מספר כללים לנהיגה בהולנד:

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

נגישות לנכים בתחבורה

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

המלצות וטיפים

מספר המלצות/טיפים הקשורים לתחבורה באמסטרדם והכל מניסיון אישי וניסיונם המצטבר של תיירים רבים אחרים:

 • הדרך הנוחה ביותר -
  הדרך הנוחה ביותר לתור את מרכז אמסטרדם היא ללכת וללכת וללכת ברגל. המרחקים אינם גדולים והשיטוט ברחובות הוא חוויה. (להשלמת ההליכה המרובה נעזרים בדר"כ בחשמלית קו 20).
 • אוטובוס התיירים –
  אם מתאפשר לכם, טפסו למעלה לקומה השנייה של האוטובוס.
 • אופניים -
  באמסטרדם ניתן להעלות אופניים על הרכבות העיליות.
 • רכב –
  לשוכרים רכב באמסטרדם מומלץ לשים שלט על השמשה, המציין שאין חפציי ערך ברכב.
 • כייסים –
  מכת הכייסים באמסטרדם חמורה במיוחד בתחנות מטרו צפופות.

חזרה למעלה   |   שירותים נוספים

שירותים נוספים

חזרה למעלה


תחבורה - תוכן עניינים

אמסטרדם - ניווט לפי נושאים

עוד במדריך למטייל בעולם

יעדים נוספים